Villa Bergheimveien

Skapa as Herman Dreyer
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Nowoczesny dom z przeszkleniami o pełnej wysokości, które otwierają wnętrze na widoki otaczających dom drzew i morskich krajobrazów. Villa Bergheimveien stoi przy wewnętrznej części zatoki Oslofjord. Właściciele chcieli zmodernizować swą posiadłość, by stworzyć dom, który dopasowany będzie do obecnych i przyszłych potrzeb całej rodziny.

Istniejący tu wcześniej dom zbudowano w oparciu o modułowy system stworzony przez norweską firmę Moelven. Projekt Skapa miał natomiast podkreślić jego pozytywne cechy. Studio skupiło się więc na odświeżeniu i podkreśleniu typowej, dwuspadowej formy domu. Usunięto okapy dachu i wymieniono deski na cedrowe. Dzięki temu osiągnięto bardziej prostą i współczesną estetykę. „Ukryte rynny i drobne zmiany stworzyły bardziej określony kształt, który reprezentuje architekturę naszych czasów” mówią przedstawiciele firmy.

Cedrowe obicie przechodzi na dach budynku, tworząc spójny wygląd, który pomaga połączyć modernizowany dom z nową konstrukcją, którą znalazła się z tyłu. W przybudówce urządzono dodatkową przestrzeń dzienną. Oddzielono ją od głównej części domu drewnianym tarasem i trawnikiem otaczającym basen. Ułożenie domu, garażu i przybudówki tworzy zadaszoną przestrzeń między budynkami. To idealne miejsce do relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu.

W każdym budynku powstały duże przeszklenia. Pomagają one tworzyć wizualne połączenie z otaczającymi dom przestrzeniami zewnętrznymi, krajobrazem i piękną scenerią. Przesuwne drzwi w rogu przybudówki można otworzyć na taras przy basenie, a pomieszczenia dzienne w głównym domu i studio w części piwnicy otwierają się na tarasy z widokiem na morze. Główna część domu ma teraz otwarty salon z kuchnią i jadalnią, a z wszystkich pomieszczeń można podziwiać otoczenie dzięki wstawieniu okien na pełną wysokość ścian.  Na przeciwnym końcu parteru znajduje się sypialnia główna oraz mniejsze sypialnie z łazienką. Schody prowadzą do piwnicy, gdzie zorganizowano studio, kolejne sypialnie i saunę. Nie zabrakło tu też miejsca na pomieszczenia techniczne.

Lokalizacja: Snarøya, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt