Naturalnie pochyły krajobraz obejmuje willę BW, a jej kubatura charakteryzuje się podwójnie zakrzywionym dachem w połączeniu z niepowtarzalnym wyrazem elewacji. Skręcający dach powstaje w wyniku nałożenia na siebie dwóch kształtów. Od strony wydmy zaprojektowano dwuspadowy dach, charakterystyczny również dla sceny ulicznej na Oorsprongweg. Natomiast poziomą linię dachu zaprojektowano od strony polderu.
Willę BW zbudowano na trzech piętrach, z dodatkowym poziomem w okapie dachu. Ze względu na naturalny przebieg terenu oraz uzupełnienie wału jako kontynuację krajobrazu wydmowego parter i poziom piwnic na poziomie -1 mają bezpośredni związek z otoczeniem. Od strony południowo-wschodniej połączenie z krajobrazem wzdłuż pochyłego ogrodu wzmocniono przez zamknięcie dwóch pustych przestrzeni systemem ścian osłonowych. Całkowita powierzchnia opiewa na 308 m2.
Krajobraz priorytetem willi BW
Silne powiązanie krajobrazu z domem przełożono na ekspresję elewacji i pokrycia dachowego z zastosowaniem jednego naturalnego materiału. Mianowicie, niestandardową okładzinę z płytek ceramicznych otulającą cały budynek. Ta zindywidualizowana wielobarwna okładzina z glazurowanych płytek przedstawia przejścia w krajobrazie, od krajobrazu wydmowego do polderowego oraz warstwy gleby od jasnej do ciemnej. We wnętrzu wszystkie przestrzenie mieszkalne zorganizowano wokół pustych ścian osłonowych i zamkniętego drewna – rdzeń powlekany. Ściana kurtynowa zapewnia przejrzystość i światło dzienne aż do poziomu piwnicy. Zamknięty element – cecha wnętrza od piwnicy po okap budynku mieści funkcje wspierające. Wystrój wnętrz willi BW uzupełniają pięknie oprawione widoki na okolicę, wykorzystujące drewniane ramy przechodzące przez tradycyjne kafelki.
Kolorystyka materiału
Kolor i wygląd elewacji willi BW odgrywają rolę w przejściu od krajobrazu wydmowego do krajobrazu polderowego. Monolityczną bryłę budynku podkreślono poprzez pochyłe powierzchnie dachu i ściany zewnętrzne. Są one pokryte płytkami z tego samego ciągłego materiału – wielobarwnymi szkliwionymi płytkami ceramicznymi. Odcień tych płytek tworzy spójną całość, łącząc i wtapiając budynek w przekształcający krajobraz. Kolorystyka jest spójna z odcieniami otoczenia, dzięki czemu willa wtapia się w zmieniający się teren. Krajobraz wydm i polderów w różnych porach roku został odzwierciedlony w kolorystyce projektu składającej się z 5 odcieni szarości, zieleni i błękitu. Glazura płytek jest żywa, błyszcząca i opalizująca, tworząc na płytkach perłowy wygląd, wpływając również na padanie światła na wygląd elewacji i dachu.
Lokalizacja: Schoorl, Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA