Villa Hedehus

Rosell & Lindqvist Mäklarna Ekström & Co
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Wyjątkowy dom artysty, w odosobnionym miejscu, w odległości krótkiego spaceru od kredowobiałych, piaszczystych plaż Mälarhusen jest własnością tej samej rodziny od czasu jego budowy w 1917 roku. Artysta Fritz Kärfve przez wiele lat wynajmował chatę w okolicy i zakochał się w świetle, wydmach i drobnoziarnistym piasku, który zmieniał kolor i wygląd w zależności od pogody i pory roku. Kupił działkę i zlecił architektom Rosell & Lindqvist z Malmö zaprojektowanie domu w angielskim stylu „cottage” wraz ze stajniami. Duże i ekscytujące okno w salonie oświetlało pracownię artysty. Dom nazywał się Villa Hedehus i łatwo to zrozumieć, oglądając zdjęcia z czasów, gdy na wrzosowisku nie było drzew. Dziś w ogrodzie rosną dojrzałe drzewa, które tworzą spokojną i harmonijną bujność, która chroni przed wiatrem i widocznością.

Okazała Villa Hedehus jest pełna uczuć i historii, z salonami o odpowiednich proporcjach, oryginalnymi kominkami, oknami skrzydłowymi, glinianymi dachówkami na dachu i otynkowanymi ścianami. W latach 50-tych stajnie zostały przekształcone w piękny dom letniskowy w stylu prowansalskim, a w 2004 roku dom ten przeszedł remont i rozbudowę. Gruntownego remontu doczekała się dopiero w 2015 roku otrzymując między innymi nową kuchnię, nową łazienkę, instalację światłowodową, nowe dębowe podłogi i ogólnie wykończenia. W południowo-zachodniej części znajduje się drewniany taras o okrągłym kształcie. Na działce znajduje się również boczny budynek, w którym oprócz wiaty garażowej mieści się wspaniale ocieplone i ogrzewane pomieszczenie. Pokój ma przyjemny design z surową sklejką i sprawdzi się zarówno jako magazyn, jak i pensjonat lub biuro. Do domku letniskowego przylega również szopa stolarska.

Bezpośrednie otoczenie na zewnątrz okalają dojrzałe drzewa i żywopłot. Na zewnątrz rezerwat przyrody Sandhammarens rozciąga się w kierunku kredowobiałych, piaszczystych plaż. Działka liczy bowiem 46 117 m², z kolei powierzchnia domu opiewa na 192 m². Ponieważ do plaży nie przylega parking, wydaje się odosobniona i ekskluzywna nawet w środku lata.

Lokalizacja: Markaskälsvägen, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Rosell & Lindqvist