Villa Kallioniemi

Partnerzy

O inspiracji

Villa Kallioniemi to rodzinny dom wypoczynkowy, który znajduje się na wyspie Lepainen w południowej Finlandii.Miejsce to zostało stworzone przez firmę K2S Architects, którzy nawiązali do tzw. domu „dogtrot”. Tego rodzaju domy mają dwie części połączone jednym dachem, a oddzielone są otwartym przejściem. Zanim wymyślono klimatyzację, tego rodzaju domy były bardzo popularne w południowych stanach USA i doceniano je ze względu na chłodną bryzę, która mogła przepływać przez środek budynku.

Choć na tych zdjęciach widać dom w porze zimowej, miejsce to zaprojektowano głównie z myślą o lecie. Pomimo tego budynek jest podgrzewany, a grzejniki znajdują się we wszystkich sypialniach. W salonie mieszkańcy mogą ogrzać się natomiast przy kominku opalanym drewnem, więc wypoczynek jest tu możliwy także w zimie. Jedynym problemem może być fakt, że łazienka jest w zasadzie osobnym budynkiem, a do dwóch sypialni dzieci wchodzi się z zewnętrznego hallu. Sypialnia rodziców połączona jest bezpośrednio z salonem.

Sypialnie dziecięce są małe, ale dzielącą je ścianę można otworzyć tworząc jedno, większe pomieszczenie. Przestrzeń dzienna jest sama w sobie również niewielka, ale dzięki tzw. francuskim drzwiom można ją otworzyć na zewnętrzny hall. Salon z trzech stron ma przeszklone ściany, a pod czwartą ścianą umieszczono aneks kuchenny. W zewnętrznym hallu znajduje się dodatkowy zlew i grill.

Villa Kallioniemi ma prostą formę o czystych liniach, która pokazuje inspiracje architektów nawiązujące do fińskich tradycji budowlanych. Od zewnątrz dom jest obity deskami sosnowymi ułożonymi pionowo. Wnętrze ma również wykończenia sosnowe, ale użyte tutaj deski są białe.

Dom tego rodzaju wydaje się być dość prosty w budowie, nawet dla mniej doświadczonych osób. Taki projekt eliminuje np. potrzebę stosowania długich i ciężkich belek.

 

Tekst: nowoczesna STODOŁA