Villa Rauhanniemi

Joanna Laajisto Mikko Ryhänen
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Villa Rauhanniemi to dom wakacyjny zaprojektowany przez Studio Joanna Laajisto w Karjalohja, fińskiej gminie, która liczy nieco ponad 1400 mieszkańców. Odzwierciedlając cechy schronienia w lesie, chatę ukryto pomiędzy lokalną roślinnością. Poprzez użycie szkła oraz drewna, posiadłość zachowuje również funkcjonalność tradycyjnego skandynawskiego wzornictwa. Dom należy do projektantów tego domu, Joanny Laajisto oraz jej męża. Para marzyła o leśnej chacie w doskonałej harmonii z pobliską naturą. Ważną kwestią przy projektowaniu posiadłości było umiłowanie małżeństwa do spędzania większości czasu na zewnątrz. Mając to na uwadze, dom zaprojektowany jest tak, aby był dostosowany do zmieniającej się pogody w Finlandii.

Naturalne materiały

Życie na zewnątrz i życie codzienne w pomieszczeniach łączą się pod zadaszonym tarasem. Wyznacza on wewnętrzną przestrzeń. Projektanci umieścili dom tak, aby uchwycić popołudniowe słońce na całym balkonie. Aby stworzyć elewację, wycięto tylko trzy duże sosny, a część drewna trafiła na ławki ustawione na zewnątrz. Nic więc dziwnego, że duża część wyposażenia została zbudowana na zamówienie, w oparciu o lokalną energię i zasoby.

„Wszystkie materiały użyte zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz są naturalne” – wyjaśnia Joanna Laajisto. „Ściany i sufity pomalowano glinianą farbą, a meble w większości kupiłam jako używane. Niektóre z nich wykonano specjalnie do projektowanej przestrzeni”.

Minimalistyczny design także w środku

W centralnym punkcie salonu znajduje się sofa autorstwa Yrjö Kukkapuro, podobnie jak skórzane krzesła zaprojektowane przez Bena af Schultena. Lampa podłogowa Lumme została stworzona specjalnie dla Villa Rauhanniemi przez samą Laajisto. Nawet jadalnia emanuje uspokajającym, ale surowym minimalizmem. To właśnie wyróżnia styl nordycki. Stół jest wykonany z tych samych desek jodłowych, które są używane w podłogach. Z rodzinnego domu właścicielki przywieziono zabytkowe krzesła Aalto,  lampę Maija od Santa & Cole pochodząca z pierwotnego projektu Ilmari Tapiovaara z 1950 roku. Inne małe pamiątki odziedziczone po rodzinie to szklany ptak Oiva Toikka i piękna lornetka należąca do babci Joanny.

Ważnym punktem tego domu jest kuchnia. Zbudowana przez miejscowego stolarza z jasnej sosny, odtwarza ciepło i towarzyską atmosferę domku letniskowego. Tutaj „można zobaczyć dwa horyzonty”, kontynuuje twórca, „w kierunku jeziora, gdy patrzy się na wyspę, i w kierunku lasu, gdy przebywa się w pobliżu pieca lub w trakcie zmywania naczyń”. Podczas gdy część dzienna jest otwartą przestrzenią, intymne sypialnie charakteryzują się bardziej zamkniętą wizją. „Ponieważ chcieliśmy, aby całkowita powierzchnia domu była jak najmniejsza, w sypialniach znajduje się tylko to, co niezbędne”. Opisując ten projekt nie można zapomnieć o łazience wyłożonej terakotą na podłogach pod ścianami z efektem cementu. Dzięki szklanym drzwiom w środku, działa ona jako kolejny element łączący wnętrza ze światem zewnętrznym. Co więcej, dzięki saunie w środku, tworzy także schronienie w tym fińskim azylu, z którego można się cieszyć po długim tygodniu pracy.

Lokalizacja: Karjalohja, Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA