Villa Vassdal

Studio Holmberg Markus Bülow
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Villa Vassdal stoi na małej wyspie w archipelagu Göteborga. Wyspa historycznie wiąże przemysł rybacki i żeglugowy. Dziś wyspa składa się z całorocznych domów jednorodzinnych i domów wakacyjnych używanych głównie latem. Działka znajduje się tuż nad morzem, w otoczeniu przyrody. Jest to charakterystyczne miejsce dla tego nadmorskiego regionu Szwecji, z odsłoniętymi klifami i jałową zielenią rosnącą blisko ziemi, osłoniętą od silnych wiatrów.

Villa Vassdal jest specyficzna dla miejsca pod względem objętości, materiałów i funkcji. Imituje charakterystykę i skalę witryny z niskim profilem i rozbitymi ruchomymi wolumenami. Wszystkie elewacje i dachy pokryto surową sosną, tworząc solidną ekspresję podkreślającą bryły, a także pasującą do surowych klifów. Dodatkowo przekształcenia materiału w czasie sprawiają, że dom coraz bardziej wtapia się w otoczenie, w miarę jak drewno szarzeje. Podział i przesunięcie brył tworzy chronione przed warunkami atmosferycznymi i odosobnione przestrzenie, ale także wskazuje na układ wnętrza.

Każda bryła oznacza zmianę funkcji, tworząc podział przestrzenią oprócz ścian. Przestrzenie wewnętrzne otwierają się w kierunku morza i utrzymują bliski, ale inny związek z otoczeniem z każdego pokoju. Poruszanie się po domu zapewnia choreografię ze zmieniającymi się liniami wzroku, których kulminacją jest widok w kierunku morza. Zewnętrzna ekspresja solidności i wykorzystania drewna jest kontynuowana wewnątrz ze ścianami i sufitami ze sklejki brzozowej, która ma skupiać doświadczenia przestrzeni.

Lokalizacja: Göteborg, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA