Villa Vught

Mecanoo Ossip van Duivenbode
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Willa na holenderskiej wsi w pobliżu Vught nadaje współczesny charakter lokalnej typologii gospodarstw rolnych. Tradycyjnie holenderska „hoeve” to zespół wiejskich domów i pomieszczeń mieszkalnych luźno skupionych wokół dziedzińca. Centralna otwarta przestrzeń jest chroniona, ale otwarta na otaczający krajobraz. Taki układ przestrzenny przyświecał projektowi. Funkcje willi są rozmieszczone w trzech odrębnych tomach, ukształtowanych tak, aby przypominały język ojczysty małej wioski. Powierzchnia? Całe 683 metry kwadratowe.

Dwie niższe bryły willi Vught mają kształt typowych dwuspadowych STODÓŁ bezpośrednio połączonych z otaczającymi je ogrodami. Wyższa bryła oddaje widok rozległego krajobrazu i tworzy uderzający kontrast z niższymi budynkami. Najwyższy element, najbardziej widoczny budynek, zawiera główną sypialnię na parterze, pokoje dziecięce na wyższych piętrach i taras na dachu na górze.

Rozmieszczenie przestrzenne willi Vught

Z dwóch STODÓŁ jedna służy jako salon, kuchnia z jadalnią i duża weranda od strony południowo-zachodniej, z miejscem do pracy i zabawą na pierwszym piętrze. W drugiej STODOLE znajduje się studio gotowania, w którym nawet dwadzieścia osób może uczestniczyć w zajęciach kulinarnych, warsztatach i zajęciach integracyjnych prowadzonych przez klienta. Obok studia znajduje się garaż, komórka lokatorska oraz apartament gościnny na pierwszym piętrze. Duże przesuwne drzwi pośrodku można otworzyć, odsłaniając bramę wejściową na dziedziniec.

Ambicją projektową było połączenie funkcji mieszkalnych przy zachowaniu tradycyjnej, wolnostojącej typologii zagrody. W tym celu na wpół zatopiony korytarz, ukryty pod kopcem trawy, łączy wyższą charakterystyczną bryłę z salonem w STODOLE. Bryła, w której znajduje się studio gotowania i pensjonat, jest całkowicie oddzielona, zachowując widok z dziedzińca na otaczający krajobraz.

Holenderska „hoeve”

Konstrukcja i detale willi Vught również naśladują holenderskie „hoeve” lub gospodarstwo rolne. Zewnętrzna okładzina z anodyzowanego aluminium w kolorze ciemnego brązu, wybrana tak, aby płynnie rozciągała się poza elewację aż do szczytu dachu, jest profilowana tak, aby przypominała dachy z blachy falistej pobliskich budynków gospodarczych. Ramy okienne, które tradycyjnie mają jaśniejszy kolor, mają aluminiowe wykończenie w kolorze jaśniejszego brązu.

Drewno jest używane zarówno do konstrukcji, jak i wykończenia wnętrza, ponieważ jest jednocześnie trwały i ciepły wizualnie. Trzy budynki willi Vught mają konstrukcję z drewna klejonego krzyżowo i wewnętrzne powierzchnie z jodły pospolitej, gatunku drewna o wyjątkowo gładkiej i jednolitej fakturze. W porównaniu z innymi metodami konstrukcji litych do produkcji i obróbki drewna klejonego krzyżowo potrzeba stosunkowo mało energii.

Lokalizacja: Vaught, Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA