Villagers home

FANAF Zhi Yi Architectural photography
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Villagers Home znajduje się w wiosce Wuqiao. Oryginalny budynek był spółdzielnią zaopatrzeniowo-marketingowa. Była niezbędnym miejscem dla handlu statkami. Pod wpływem nowego budownictwa skala architektoniczna tradycyjnych wiosek uległa wywrotowym zmianom. Większość odbudowano, niszcząc teksturę pierwotnych tradycyjnych wiosek. Zespół projektowy, przerabiając spółdzielnię w budynki mieszkalne, chciał zachować pierwotną skalę budynku aby zlikwidować przepaść między nowym a starym.

Poszanowanie historii

Opierając się na zasadzie poszanowania historii i miejsca, transformacja kontynuowała układ budynku w kształcie litery L. Jednocześnie nie zmieniając wysokości pierwotnego budynku. Zachowano czerwoną dachówkę i nadano budynkowi nową wewnętrzną żywotność poprzez odbudowę funkcji przestrzennych. Strona południowa i północna to domy mieszkalne. Fasada budynku zamknięto. Ściana kratowa ma dzielić interfejsy przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej. Ma także łączyć zarówno herbaciarnię, salę historii wioski i recepcję przestrzeni wewnętrznej.

Oryginalny budynek

W oryginalnym budynku zastosowano więźbę dachową o konstrukcji stalowej i drewnianej z białymi ścianami i czerwonymi dachówkami. Główna konstrukcja budynku została uszkodzona ze względu na wiek. Brama znajduje się po stronie zachodniej, natomiast strona północna i wschodnia są stosunkowo zamknięte. Ogólny przebieg przestrzeni nie był płynny, dodatkowo obiekty były stare. Trzy dziedzińce zaaranżowano w różnych strefach funkcjonalnych, a na styku ściany południowej i korytarza zaprojektowano półotwarty dziedziniec. Podkreśla to przepuszczalność przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej oraz wprowadza efekt zmiany scenerii.

Dziedziniec

Dziedziniec przy wejściu zaprojektowano jako stosunkowo zewnętrzny. Służy jako przestrzeń krajobrazowa i odgrywa rolę przewodnią i łączącą. Ogród wodny połączony z dziedzińcem babki lancetowatej jest główną przestrzenią zewnętrzną całego budynku. Wychodzi naprzeciw muzeum historii wsi i sali recepcyjnej. Bambus, chiński łój i lilia wodna posadzono wzdłuż powierzchni wody na podwórku. Wewnętrzny dziedziniec połączony z recepcją obsadzono paprociami i drzewami milenijnymi. Rozmiar i otwartość dziedzińca sprawiają, że różne przestrzenie mieszają się i łączą. Idąc na zewnątrz dziedzińca, można niewyraźnie zobaczyć krajobraz wewnątrz przez ścianę z cegły kratowej.

Symbioza nowoczesności z tradycją

Aby odzwierciedlić harmonię między tradycyjną architekturą a nowoczesnymi elementami, oryginalną trójkątną konstrukcję drewnianej ramy ulepszono w obróbce strukturalnej. Dzięki dodaniu układu belkowo-słupowego wykonano wysokie okna w przestrzeni pomiędzy więźbą dachową a belkami stalowymi, zwiększono oświetlenie i wentylację oraz dodano korytarze łączące przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną. Jeśli chodzi o obróbkę materiałów, zespół projektowy zbadał różne metody murowania cegieł. Słup belki o konstrukcji stalowej w połączeniu z więźbą dachową o konstrukcji drewnianej to nowa, odmienna od tradycyjnej forma. Miękka dekoracja jest głównie tkana ręcznie, podkreślając naturalne materiały. Dziedziniec Villagers Home nad rzeką, z białymi ścianami i czerwonymi kafelkami, bez wątpienia odzwierciedla przeszłość i przyszłość Wuqiao.

Lokalizacja: Wuqiao, Chiny
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

FANAF

Fotograf

Zhi Yi Architectural photography