W duchu hygge nad Zatoką Pucką

MEEKO Architekci

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

W nadmorskiej scenerii, w bezpośrednim sąsiedztwie Zatoki Puckiej zostały zaprojektowane dwie STODOŁY mieszkalne. Naturalny krajobraz i niewątpliwie urzekający widok stał się pretekstem dla obu projektów. Marzenia Inwestorów o śniadaniach z widokiem na morze, spacerach w morskiej bryzie czy nasłuchiwaniu deszczu budowały obraz charakteru i atmosfery projektowanego miejsca.

Celem projektu było stworzenie komfortowej przestrzeni do życia poza miejskim zgiełkiem, dającej poczucie równowagi oraz bezpieczeństwa. Każdy z domów miał spełnić wyobrażenie przyszłych właścicieli o poczuciu przytulności i bezpieczeństwa. Zagospodarowanie terenu miało dawać możliwość integracji sąsiedzkiej, ale także poczucie prywatności.

Odmienność w podobieństwie

Każda z dwóch STODÓŁ prezentuje bardzo podobny układ funkcji, ale zaprojektowane są w zupełnie odmiennej tonacji kolorystycznej i stylu. Pierwsza z nich jest ciemną, nowoczesną, bez okapową bryłą podniesioną na cokole stanowiącym podpiwniczenie budynku. Druga jest jasną i klasyczną formą z mocno zaznaczonymi okapami w stylu new hampton.

Budynki znajdują się na dwóch sąsiednich działkach, które funkcjonalnie ze sobą współgrają. Domy są uzupełnione o wiaty gospodarczo-garażowe, które zostały odbite względem siebie lustrzanie oraz cofnięte od frontu działki, tak by nie eksponować się na zewnątrz. Wejścia do domów są zlokalizowane podcieniach przy wiatach, tak, aby suchą głową można było dostać się bezpośrednio do środka. W środkowej części działek wzdłuż wspólnej granicy zaprojektowane są dwa małe place zabaw dla dzieci, z których można korzystać wspólnie, dzięki dodatkowej furtce.

Widok i wnętrze

Wiodącą ideą architektoniczną dla zaprojektowanych domów jest maksymalnie otwarcie się wnętrz na zapierający dech w piersiach widok oraz wykorzystanie jego walorów na tarasach zewnętrznych. Dzięki zadaszeniom z tarasów można korzystać o każdej porze roku. Na oknach zastosowano przesuwne okiennice systemowe. Okiennice dopełniają kolorystycznie kompozycję elewacje oraz zabezpieczają przed nadmiernym przegrzewaniem się wnętrz.

Detale i materiały

Ciemna STODOŁA wykończona jest deskami z drewna modrzewiowego opalanymi techniką Shou Sugi Ban. Szczotkowana struktura materiału z widocznymi słojami swoim wyglądem podkreśla naturalne piękno drewna, a wraz z zapachem tworzy niepowtarzalny klimat. W bryle zaakcentowane zostały nisze poprzez zastosowanie desek o ciepłym naturalnym odcieniu. Dach jest pokryty ciemnografitową blachą łączoną w układzie na rąbek stojący, a cokół – betonem architektonicznym.

Jasna STODOŁA jest obłożona deskami włóknowo-cementowymi o strukturze drewna w kolorze jasnoszarym.  Stolarka zewnętrzna oraz pozostałe elementy konstrukcyjne i wykończeniowe stalowe oraz drewniane są w kolorze białym. Na dachu zastosowana jest płaska blachodachówka modułowa w kolorze szarym.

Mimo, że każda z zaprojektowanych form prezentuje inną estetykę to całość jest harmonijna. Szczerość zaprojektowanych form, naturalne materiały, integracja z zastanym kontekstem, spokojne otoczenie stanowią kanon stylu hygge.

Nie sposób odmówić pracowni MEEKO Architekci kunsztu. Po więcej projektów ich ołówka zapraszamy do zakładki pracowni na łamach nowoczesnej STODOŁY. Zachęcamy również do śledzenia codzienności MEEKO Architekci na ich mediach społecznościowych – Facebooku oraz Instagramie.

Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca: Monika Piguła, Damian Maj
Zakres: Projekt koncepcyjny, Projekt Budowlany, Projekt Wykonawczy
Lokalizacja: Osłonino, Gmina Puck
Powierzchnia: 161 m2 / 146 m2
Działka: 1 292 m2 / 1 294 m2
Projekt: 2021-2022
Status: Pozwolenie na budowę (w budowie)
Wizualizacje: MEEKO Architekci