W idyllicznym otoczeniu stuletnich dębów

Natalie Dionne Architecture Raphaël Thibodeau
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Pointe Fisher House położony jest w idyllicznym miejscu usianym majestatycznymi stuletnimi dębami. Roztacza się stąd wyjątkowy widok na jezioro Brome Lake i Green Mountains.

nowoczesną STODOŁĘ usytuowano z dala od jeziora i ulicy, w tym samym miejscu co pierwotny dom.

Aby być w intymnej relacji z krajobrazem, parter pozostawiono jako wolny od ścian. Pozwala bez ograniczeń korzystać z widoków na brzegi i jezioro. Powyżej, trzy metry nad ziemią, bryła ze spadzistym dachem mieści wszystkie sypialnie na poddaszu w koronach drzew.

Wolumetria, zarówno tradycyjna, jak i współczesna, oferuje reinterpretację archetypowego domu z Quebecu. Podczas gdy dwuspadowy dach jest świadectwem architektury północnej. Duże nieregularne otwory tworzą nietypową kompozycję na elewacjach. Pozornie przypadkowe położenie i proporcje okien zapewniają szczególne wrażenia przestrzenne. Ta gra naprzemiennej pełni i pustki, masy i lekkości stworzyła strukturalne wyzwanie, w którym dziedziny architektury i inżynierii ujawniły swój współudział.

Zewnętrzna okładzina wykonana jest z drewna cedrowego ze wschodniego Quebecu. Wypalanego zgodnie z tradycyjnymi japońskimi technikami, takimi jak Shou Sugi Ban. Jego popękana faktura i ciemny kolor przypominający korę drzew nadają mu atmosferę swojskości lasu dębowego. Miejscami przesącza się spalone drewno i kontrastuje z materialnością wnętrza, jasnym drewnem, które odbija światło w sercu domu.

Pointe Fisher House, w rezonansie z naturalnym i zabudowanym środowiskiem, oddaje istotę tego miejsca i zaprasza krajobraz do ingerencji w każdą chwilę codziennego życia.

Lokalizacja:  Lac Brome, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA