W okolicach Katowic powstał budynek, który w całości jest przeznaczony dla roślin.

WT ARCHITECTURE
Partnerzy

O inspiracji

Architektura niejedno ma imię. Myśląc o niej, w pierwszej kolejności do głowy przychodzi myśl o budynkach mieszkalnych lub biurowych. Skupiamy się na wyglądzie oraz funkcjonalności przeznaczonej dla ludzi. Czy architektura może mieć szerszy kontekst? Oczywiście, że tak! Również przestrzenie zarezerwowane dla roślin czy zwierząt mogą być dobrze i pięknie zaprojektowane.

W okolicach Katowic powstał budynek, który w całości jest przeznaczony dla roślin. Inwestorzy z miłości do roślin i architektury stworzyli miejsce, gdzie egzotyczne rośliny znajdą idealne warunki do życia. Stalowa konstrukcja, duża ilość przeszkleń na ścianach i dachu, ozdobna kostka, niekończąca się zieleń – brzmi bajecznie i tak jest.MULTIKO Architektura Okien miała przyjemność wykonania fasady aluminiowej dla tego budynku. Szklana fasada obejmuje wszystkie ściany, wejście oraz całe zadaszenie oranżerii. Aby wykonać tak skomplikowane zlecenie, Multiko musiało opracować jednostkowe rozwiązania fasady słupowo – ryglowej dopasowane do charakterystyki budynku. Aby budynek był stabilny,  szklana fasada wpięta jest w stalową konstrukcję. Również stalowa konstrukcja była zaprojektowana specjalnie pod oranżerię. Dlaczego indywidualny projekt podkonstrukcji oraz fasady aluminiowej jest aż tak istotny? Ponieważ cały budynek to aż 6 konstrukcji o łącznej powierzchni 160 m2! A wszystko waży aż 6 ton!

Pamiętając o tym, że w takim budynku musi być zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrzna, niektóre kwatery są uchylne. W celu ułatwienia otwierania kwater użyto siłowniki łańcuchowe. Nie zapominajmy o wejściu. Jak w każdym budynku drzwi są niezbędnym elementem, o którym nie można zapomnieć. W prezentowanym budynku zaprojektowano i zamontowano prawie 3-metrowe przeszklone drzwi aluminiowe. Cała konstrukcja jest w kolorze głębokiej czerni.

Całość dopełniają klimatyczne cegły oraz kamień (również na podłodze jest położona specjalnie dobrana efektowna cegła).

MULTIKO Architektura Okien stworzyło piękny budynek, dom dla tropikalnych roślin, ozdobę ogrodu i domu a przede wszystkim bardzo ważne miejsce dla Inwestorów. Dzięki marzeniom Inwestorów można było zaprojektować i stworzyć kolejny ciekawy obiekt. Jest to jedna z ciekawszych realizacji naszej firmy. Szklane budynki powstają dzięki zaangażowaniu wielu osób, w szczególności architektów i projektantów (zewnętrznych i wewnętrznych – Multiko posiada własny Dział Projektowy), ekipy montażowej (własne teamy montażowe robią różnicę!) oraz stałej współpracy z Exclusal (produkcja stolarki aluminiowej) oraz SSSC (wynajem mini żurawi). A największy udział mają oczywiście Inwestorzy – dzięki ich marzeniom, my możemy montować tak piękne architektoniczne przeszklenia.

MULTIKO Architektura Okien przewaga dzięki doświadczeniu – prawidłowy montaż robi różnicę..

Lokalizacja: okolice Katowic, Polska
Tekst: nowoczesna STODOŁA