W sercu Szumawy z widokiem na jezioro Lipno

Les Archinautes Petr Polak
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Budynek znajduje się w sercu Szumawy z widokiem na jezioro Lipno. Ta nowoczesna STODOŁA została zbudowana w miejscu, gdzie kiedyś była stara drewniana chata. Ma za zadanie zapewnić doskonałą bazę wypadową do uprawiania pobliskich sportów górskich w każdych warunkach.

Projekt nawiązuje do urbanistyki budynków w sąsiedztwie i uwzględnia warunki wysokościowe panujące w okolicy. Teren jest osłonięty lasem od regionalnej linii kolejowej, która przechodzi przez terytorium na północny wschód. Węższa część jeziora Lipno otwiera się na południowy wschód za torami, gdzie znajduje się ujście Wełtawy.

Morfologia domu opiera się na kilku zasadach architektury Szumawy: prostokątny rzut, zwarta bryła, orientacja w linii konturu, stworzenie zadaszonego ganku i bardziej wyrazista artykulacja szczytu (nawisu). Budynek jest parterowy z poddaszem użytkowym. Współczesną interpretacją gzymsu jest wyrównanie wysokości płaszczyzny okapu z nadprożem okien i drzwi na jednej poziomej linii.

Głównym punktem projektu staje się widok na jezioro Lipno z dwoma dużymi szczytami w tle. Przestrzeń mieszkalną domu skupiono wokół dominującego kwadratowego okna dwuspadowego skierowanego w stronę jeziora. Pozostałe okna mają bezpośredni widok na las. Las obecny jest we wnętrzu jako materiał, zapach, kolor. Na parterze znajduje się jeden mały pokój, łazienka, pralnia, mała sauna oraz pomieszczenie do przechowywania sprzętu sportowego i technicznego. Poddasze kryje łazienkę, spiżarnię i dwie sypialnie z okrągłym oknem w szczycie, okalającym pozostałe szczyty w okolicy.

Z trzech stron domu wyłożono drewnianym tarasem, który w zależności od zmiennej szerokości tworzy wraz ze znacznym nawisem dachu przestrzeń do różnych zastosowań (siedzenie na słońcu i w cieniu, pomieszczenie do odpoczynku w saunie , składowanie drewna i rowerów).

Budynek zaprojektowano jako konstrukcję drewnianą z widocznych we wnętrzu paneli CLT. Okładzina elewacji składa się z pionowych profili modrzewiowych, okna uzupełniają zintegrowane żaluzje przesuwne, a dach jest blaszany. Budynek został zrealizowany przez rodzinną firmę 3AE, która ściśle współpracowała z autorem. Oprócz ostatecznej jakości budynku zapewnili również wysoki poziom szczegółowości wykonania. Wspólne wartości, wyczucie szczegółu i docenienie naturalnych materiałów sprawiają, że efekt końcowy odbija się echem.

Lokalizacja: Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Les Archinautes

Fotograf