Wainscott

Sandra Weingort Bates Masi + Architects William Jess Laird
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Dom został zaprojektowany przez Bates Masi + Architects i ukończony w 2022 roku, a wnętrzami nadzorował wcześniej David Kleinberg Design Associates. Następnie projektantce Sandrze Weingort dano carte blanche, aby na nowo zaprojektowała przestrzenie mieszkalne dla rodziny, pary kolekcjonerów sztuki. Potem odbył się przyspieszony kurs obsługi jednych z najlepszych mebli z połowy XX wieku, jakie rynek ma do zaoferowania. „Właściciele dopiero zaczęli rozwijać w sobie nowo odkrytą miłość do dzieł modernistycznych i dzieł z połowy stulecia, co oczywiście jest zgodne z moją estetyką” mówi Weingort. „Są zapalonymi kolekcjonerami dzieł sztuki i chcieli zastosować to podejście w swoich meblach”.

Dom składa się z trzech przypominających STODOŁY brył. Znajdują się w nich oddzielne pomieszczenia mieszkalne – po jednym dla rodziców i po jednym dla każdego z dorosłych dzieci – połączonych długimi korytarzami. „Pomysł eksponowania sztuki zorganizował architekturę i relacje między przestrzeniami” mówi Paul Masi, dyrektor Bates Masi. Znajduje się tu także domek przy basenie i taras. „Paul nazywa to domem rodzinnym” mówi Weingort. „Zbudowano go tak, aby służył wiecznie, dla ich dzieci i przyszłych wnuków”.

Architektura z wrażliwością nawiązuje do historycznego języka Wainscotta z bocznicą cedrową, która naśladuje klasykę z Nowej Anglii. Światło wpada przez pokryte brązem okna clerestory. Wewnątrz i na zewnątrz pojawia się ograniczona paleta wytrzymałych materiałów, takich jak wapień. W każdej bryle wnętrza dominują tynki dębowe i gipsowe. Zwodniczo proste działanie konstrukcji znika po wejściu do środka, pozwalając dziełu Weingort naprawdę zabłysnąć.

Lokalizacja: Wainscott, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA