Wāpu Gables

Smith Construction Kellie Extance
Partnerzy

O inspiracji

Wāpu Gables, znany również jako The Jetty House, był dziełem miłości budowniczych, którzy spędzili półtora roku na stworzeniu tego współczesnego domu na łodzie, głównie z materiałów pochodzących z recyklingu. Patty i Geoff Coley chcieli zbudować rodzinny ośrodek wypoczynkowy na swojej pięknej posiadłości przy porcie w Mangawhai w Northland. W przeciwieństwie do ich nowoczesnego domu w Auckland, kolekcjonują również antyki i mają prawdziwą pasję do historii kryjących się za każdym przedmiotem, co skłoniło ich do stworzenia charakterystycznego nowego domu, w którym mieści się ich kolekcja antycznych mebli i przedmiotów.

„To zdecydowanie jedyny w swoim rodzaju dom” — mówi Nick Smith ze Smith Construction. „Zewnętrzna część domu jest dość skromna, pokryta matowym czarnym aluminium, dopóki nie przejdziesz przez drzwi. Nie spodziewasz się, co jest w środku! Za praktycznie każdym aspektem Wāpu Gables, w tym meblami, kryje się jakaś historia, ponieważ większość z nich była albo stara, poddana recyklingowi, albo zbudowana na zamówienie z materiałów pochodzących z recyklingu”. Na początku budowy Nick udał się z klientem do warsztatu rzemieślniczego w Tauranga. „Schemat zmienił się od tego dnia” — zauważa Nick. „Wszystko zaczęło się od kratownic z recyklingu; następnie dodano cegły z recyklingu; potem drewniane deskowanie – i stamtąd ewoluował projekt”.

Ponowne wykorzystanie materiału

Kratownice zostały zbudowane z tasmańskiej kory żelaznej, 100-letniego twardego drewna, które kiedyś podtrzymywało Tug Wharf na nabrzeżu Wellington. 30-letni metal konstrukcyjny – pierwotnie zbiornik na cyjanek – pochodził z Waihi. Cegły sprzed drugiej wojny światowej pochodziły z kultowego sklepu „Real Groovy Records” na Queen Street, a rimu zostało poddane recyklingowi ze starego budynku Whitcoulls w Wellington i szeroko stosowane jako wewnętrzne deskowanie i wyposażone w przesuwane drzwi w całym domu. „Wykorzystanie organicznych materiałów pochodzących z recyklingu oznaczało, że za wszystkim, co widzisz w konstrukcji Wāpu Gables, kryje się wiele ukrytej pracy” — wyjaśnia Nick. „Było tak wiele różnic w wielkości i kształcie materiałów. Stare pofałdowane drewno utrudniało uzyskanie równego wykończenia, co wymagało od nas skorzystania z umiejętności rzemieślnika z minionych lat”.

„100-letnie belki leżały w oceanie i były prawie tak twarde jak beton. Stało się to częstym żartem w zespole, ponieważ ciągle łamaliśmy wiertła i ostrzyliśmy piły, ale proces ten był również niezwykle satysfakcjonujący. Podobało nam się wyzwanie i osiągnięcie efektu końcowego.” Sama waga belek była kolejnym wyzwaniem. „Kratownice trzeba było podnieść w trzech częściach i zamontować na miejscu wokół stalowej belki” — wyjaśnia Nick. „Było to bardzo pracochłonne, ponieważ przy wszystkich tego typu pracach wszystko jest o wiele bardziej czasochłonne, a różnice w materiałach oznaczały, że wymagane były duże umiejętności i dbałość o szczegóły”.

Wāpu Gables: indywidualność i zrównoważenie

Podczas konstruowania przesuwnych drzwi do STODOŁY praktycznie wszystko musiało zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb, w tym płyty drzwiowe, uchwyty i system przesuwny. Wykonane są ze stali pochodzącej z recyklingu ze zbiorników cyjanku, która jest cięta i walcowana na płasko, ale ma postarzały wygląd z powodu zużycia cyjanku. „Mike z Taurangi jest bardzo doświadczonym rzemieślnikiem i do wykonania drzwi użył starych maszyn zbudowanych 80 lat temu” — wyjaśnia Nick. „Największe drzwi ważyły ponad 200 kg i miały grubość 100 mm, więc wymagały niestandardowego okucia”.

„Praca w ten sposób kosztuje więcej, a pozyskanie ogółu społeczeństwa jako klientów może być trudne” – dodaje. „Jednak częścią naszej misji jest zwiększanie świadomości ekologicznej i opracowywanie bardziej zrównoważonych praktyk” — mówi. Jednym z przykładów jest sytuacja, w której zespół Nicka oszczędza plastikowe opakowania, w które często pakowane są materiały budowlane w celu recyklingu. „Próbowaliśmy zredukować lub poddać recyklingowi jak najwięcej na miejscu, w tym tworzyw sztucznych, używając oddychających płóciennych pokryć i lokalnych zasobów w jak największym stopniu lub tam, gdzie jest to praktyczne. Jednym z procesów, które teraz wykonujemy, jest gromadzenie materiałów do recyklingu i wywożenie ich, gdy mamy przyzwoity ładunek”.

Odpady

Szacuje się, że w Nowej Zelandii odpady budowlane i rozbiórkowe stanowią około 50% wszystkich odpadów, a opakowania stanowią 5% wszystkich odpadów budowlanych. To wysoka liczba, biorąc pod uwagę, że większość z nich nie nadaje się do recyklingu lub jest wysyłany na morze w celu recyklingu i może trafić do rzek, dróg wodnych i na wysypiska śmieci. „Przeprowadziliśmy własne badanie, ile plastikowych opakowań zostało zużytych podczas przeciętnej budowy domu, zbierając wszystkie plastikowe odpady – i otrzymaliśmy dwie sprasowane kostki plastiku o powierzchni 1 m². Recykling tworzyw sztucznych również nie zawsze jest łatwy, dlatego ważne jest, aby spróbować go wyeliminować w pierwszej kolejności. Jako branża musimy więcej wykorzystywać ponownie na miejscu i wytwarzać mniej odpadów” — mówi Nick.

„Dla nas to ewoluuje i nie zawsze jest możliwe ze względu na nieekonomiczne praktyki branżowe i brak regionalnych zakładów recyklingu, ale staramy się wprowadzać zmiany i zastanawiamy się, co możemy zrobić lepiej. Ale Wāpu Gables uświadomiło nam, że niewielkim wysiłkiem możemy zmniejszyć zużycie materiałów przy budowie domu i stworzyć trwały i trwały dom.”

Lokalizacja: Northland, Nowa Zelandia
Teskt: nowoczesna STODOŁA