Architekt
Fotograf
Lokalizacja
North Fitzroy, Melbourne, Australia
Dom w adaptowanej przestrzeni przemysłowej
Water Factory to projekt, który porusza kwestie wielopokoleniowego mieszkania, elastyczności przestrzennej oraz adaptacyjnego ponownego wykorzystania przestrzeni. Jest to remont i adaptacja przemysłowego budynku magazynowego z końca XIX wieku, który ma indywidualne znaczenie zabytkowe. Budynek zlokalizowany w North Fitzroy był kiedyś siedzibą firm, takich jak fabryka dżemów, fabryka wody gazowanej, agencja reklamowa i doradztwo inżynieryjne.
Ze względu na znaczące ograniczenia związane z dziedzictwem i chronionej zewnętrznej powłoki budynku, projekt musiał dostosować się do wymogów ochrony zabytków. Głównym celem było zapewnienie możliwości zamieszkania dla większej rodziny, dlatego projekt zakładał stworzenie zbioru domów w obrębie budynku, z dwoma oddzielnymi mieszkaniami na parterze. Każde z tych mieszkań ma oddzielne wejście z głównej ulicy, co umożliwia różnym członkom rodziny niezależność, ale i bliskość w jednym obiekcie.
W celu zapewnienia odpowiedniego dostępu do światła i wentylacji w głębokiej i słabo oświetlonej przestrzeni, wprowadzono dużą liczbę świetlików na połaciach dachowych skierowanych na północ i południe. Dodatkowo, przestrzeń łącząca parter z pierwszym piętrem została zaprojektowana jako otwarta przestrzeń, co pozwoliło na lepsze doświetlenie oraz naturalną cyrkulację powietrza. Przemyślany układ wnętrza zakłada oddzielenie sypialni, łazienki i pralni przy użyciu przesuwanych paneli, które pozwalają na elastyczne dostosowanie przestrzeni do różnych potrzeb mieszkańców. Dzięki takim rozwiązaniom przestrzeń jest bardziej wielofunkcyjna i łatwiejsza do adaptacji w zależności od potrzeb – przestrzenie mogą być bardziej otwarte lub bardziej prywatne.
Geometria stropu i więźb dachowych magazynu została zachowana, jednak w projekcie zyskała nową funkcję. Zmienia się i faluje w przekroju budynku, zawierając w sobie instalacje elektryczne i mechaniczne, a jej szczyty tworzą abstrakcyjny kształt, który nawiązuje do różnych mieszkań w obrębie głównej bryły budynku.
Projekt Water Factory to przykład adaptacji przemysłowego budynku do potrzeb współczesnych rodzin, zachowując przy tym elementy zrównoważonego rozwoju i elastycznego użytkowania przestrzeni. To doskonały przykład na to, jak można połączyć historyczną architekturę z nowoczesnymi rozwiązaniami, tworząc funkcjonalną przestrzeń do życia, która odpowiada na wyzwania wielopokoleniowego mieszkania.