Water Factory

Andrew Simpson Architects Shannon McGrath
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Projekt ten porusza kwestie związane z wielopokoleniowym mieszkaniem rodzinnym, elastycznością przestrzenną i adaptacyjnym ponownym wykorzystaniem. Water Factory obejmuje remont i adaptację mieszkaniową przemysłowego budynku magazynowego z końca XIX wieku o indywidualnym znaczeniu zabytkowym. W budynku zlokalizowanym w North Fitzroy mieściły się wcześniej firmy takie jak fabryka dżemów, fabryka wody gazowanej, agencja reklamowa i doradztwo inżynieryjne.

Obrys dwukondygnacyjnego budynku pokrywa się z granicami terenu, a znaczące ograniczenia związane z dziedzictwem ograniczają możliwości zmiany zewnętrznej powłoki budynku. Aby zaspokoić potrzebę zapewnienia wielu możliwości zamieszkania w większej rodzinie, projekt został pomyślany jako zbiór domów znajdujących się w szerszej obudowie budynku. Plan jest podzielony na dwie części na parterze i połączony wewnętrznie, aby stworzyć dwa mieszkania obok siebie, które mają oddzielne wejścia z głównej ulicy dla różnych członków rodziny.

Aby przyciągnąć światło i wentylację do słabo zorientowanej i głębokiej powierzchni, wprowadzono dużą liczbę obsługiwanych świetlików na połaciach dachów skierowanych na północ i południe, a także strategicznie rozmieszczono dużą pustą przestrzeń łączącą parter i pierwsze piętro. Sypialnię, łazienkę i pralnię oddzielono szeregiem otwieranych i przesuwanych paneli. To, co konwencjonalnie uważa się za izolowane przestrzenie w domu, obszary tymczasowe, które mogą stanowić część otwartego planu lub być wykorzystywane do bardziej prywatnych celów. Geometria stropu, która przecina się z oryginalnymi więźbami dachowymi magazynu, zmienia się i faluje w przekroju budynku. Zawiera instalacje elektryczne i mechaniczne, a jej szczyty tworzą abstrakcyjną aluzję do kilku domów znajdujących się w bryle głównej.

Lokalizacja: North Fitzroy, Melbourne, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA