Weekend Fun, Island sauna

MIKAEL OLSSON
Partnerzy

O inspiracji

Ten niewielki budynek stoi na nabrzeżu jednej z wysp szwedzkiego Archipelagu Sztokholmskiego i został zaprojektowany przez zespół General Architecture.

Chata idealnie pasuje do swego otoczenia dzięki temu, że z zewnątrz obita została ułożonymi pionowo deskami modrzewiowymi, które z czasem zyskują szare odcienie.

Budynek wygląda jak szopa do przechowywania różnych rzeczy albo schronienie dla wędkarzy, ale wszystko się zmienia, kiedy otwarte zostaną okiennice, które ukrywają wszystkie okna i drzwi. W niewielkim budynku znajduje się relaksująca sauna, połączony z nią pokój z prysznicem oraz przestrzeń, w której można odpoczywać ciesząc się ciepłem ognia płonącego w murowanym kominku.
Właściciele mają jeszcze najprawdopodobniej drugą chatę na wyspie, w której mogą wygodnie mieszkać. Niezależnie jednak od wszystkiego, ten mały domek ma wszystko, czego można potrzebować podczas dłuższego pobytu. Poza źródłem ogrzewania (kominek) ma jeszcze toaletę kompostującą oraz miejsce do gotowania. Jeśli ktoś nie jest więc wielkim miłośnikiem sauny, może to pomieszczenie uznać za idealną, kompaktową kuchnię. Domek można ewentualnie rozbudować w przyszłości, dodając na górze strych z wygodnym miejscem do spania.

Lokalizacja: Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA