West Marin Ranch

TURNBULL GRIFFIN HAESLOOP
Partnerzy

O inspiracji

Ten zrównoważony projekt domu w Kalifornii (the West Marin Ranch) w pewien sposób nawiązuje do czasów drewnianych wozów taborowych i prerii, kiedy jeszcze Zachód był pełen nieodkrytych przestrzeni. To małe ranczo oferuje jednak poczucie spokoju, optymizmu i wolności, mając jednocześnie nowoczesny i ekologiczny charakter. Dom obity jest czerwonym cedrem, a dach jest z blachy cynkowej.nowoczesna STODOŁA została zaprojektowana przez firmę Turnbull Griffin Haesloop i znajduje się w hrabstwie Marin County w Kalifornii. Prawie każdy element domu ma cechy typowe dla zrównoważonego projektu, a wszystkie urządzenia są energooszczędne. Dom jest prawie całkowicie niezależny od świata zewnętrznego, dzięki zastosowaniu systemu fotowoltaicznego, który zapewnia energię słoneczną. Inne istotne cechy to odpowiednie ocieplenie, drewniane podłogi z odzysku oraz strefowe ogrzewanie z pasywnym chłodzeniem.

Wnętrze domu, pełne ciepłego drewna i dzięki sporej ilości długich ław z poduszkami na siedziskach, które ustawiono wzdłuż dużych okien, jest bardziej zaskakujące i ciepłe, niż mogłoby się wydawać, patrząc na budynek jedynie z zewnątrz. Projektantka wnętrz Jeannie Fraise, która znana jest ze współczesnych, świeżych projektów z elementami vintage, zachowała prostą stylistykę mebli oraz naturalny, wiejski charakter domu. We wnętrzu znalazło się miejsce na staromodny kominek, który aż zachęca do ogrzania stóp w chłodny wieczór.

Kuchnia odróżnia się dzięki białym deskom, które stanowią kontrast dla pozostałych części domu, stając się jego „sercem”. Miejsce to wygodnie pomieści podczas gotowania aż 16 osób. Dom jest też pełen sypialni dla gości, w których nie brakuje piętrowych łóżek.

nowoczesna STODOŁA sama w sobie tworzy swoje własne podwórze, chroniąc mieszkańców nie tylko przed słońcem, ale też przed silnymi wiatrami. To miejsce zachęca do aktywnego odpoczynku, ale też zapewnia idealną przestrzeń do chwili relaksu z książką w ręce.

West Marin Ranch idealnie wtapia się w otoczenie i tworzy coś w rodzaju oazy, w której można ukryć się przed światem.

Lokalizacja: Kalifornia, USA

Tekst: nowoczesna STODOŁA