West Yard Farm

VESP Architects
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

West Yard Farm to kompleks gospodarstw rolnych z XIX wieku w środku Parku Narodowego Dartmoor w hrabstwie Devon. Ten dom wiejski i związane z nim STODOŁY wymagały znacznego remontu i renowacji. Założeniem było stworzenie nowego, dużego domu rodzinnego, łączącego dom wiejski i dołączoną STODOŁĘ ze współczesną szklaną dobudówką pomiędzy nimi. W dawnej oborze udojowej przewidziano dodatkowe zakwaterowanie dla gości i przyjęć.

Częściowa rozbiórka polegała na usunięciu dobudówek z lat 50. XX w. i dołączonego garażu. Gospodarstwo posiada obecnie 4 duże sypialnie z łazienkami, pokój dzienny, jadalnię i przestronną kuchnię/salon w „szklanym pudełku”. W tej lekkiej dobudowie z metalu i szkła wykorzystano systemy przeszkleń najwyższej jakości i technologii, które umożliwiają panoramiczne widoki na otaczający teren i park poza nią oraz tworzą oś ruchu i światła przez istniejące budynki. Każdy przesuwany panel szklany, dostarczony i zainstalowany przez Cantifix, który tworzy to przedłużenie, ma 3,8 m wysokości i 2 m szerokości.

Wewnętrznie paleta istniejących granitowych ścian została połączona z podłogą z wapienia jerozolimskiego z Mandarin Stone i podłogą z szerokich desek dębowych. Tam, gdzie było to możliwe, zachowano istniejące drewniane stropy i konstrukcje dachowe, zachowując charakter nieruchomości. Charakterystyczne panele z czarnego orzecha zdobią stolarkę kuchenną i przedpokoju, dodając ciepła spokojnej palecie kolorów. Palniki na drewno dostarczyła firma Kernow Fires. Stara dojarnia została przekształcona w pomieszczenia pomocnicze. Połowę istniejącej konstrukcji rozebrano i zastąpiono współczesną ramą z drewna dębowego w kolorze zielonym, pozornie „wychodzącą” z monolitycznej STODOŁY. Nowy dach cynkowy ujednolica konstrukcję.

Projekt został dobrze przyjęty przez Urząd Planowania Parku Narodowego Dartmoor i był postrzegany zarówno jako życzliwe, jak i postępowe rozwiązanie projektowe, które ma przywrócić życie historycznemu budynkowi we wrażliwym kontekście. Przebudowa dojarni została nagrodzona krajową nagrodą Build-It „Najlepszy dom roku o konstrukcji drewnianej roku 2014”. Był to pierwszy z wielu udanych projektów zrealizowanych przez architektów VESP Architects i kierowników projektów Goulden and Sons.

Lokalizacja: North Bovey, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA