Wiejska nowoczesność

VLOT architecten
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

W wiosce Brandwijk w Holandii stała obora dla krów. Miejsce, które charakteryzuje się spokojem, przestronnością i widokami na rolniczy krajobraz. Te walory przestrzenne sprawiły, że klienci chcieli zamieszkać właśnie tutaj.

nowoczesna STODOŁA składa się z dwóch części. Kierunki krajobrazu zdeterminowały orientację budynku. Jedna część mieści sypialnię i łazienki i jest zgodna z krajobrazem, druga część mieści strefę dzienną/jadalnię i biegnie równolegle do wiejskiej drogi. Dodatkową zaletą tej orientacji w kształcie litery L jest to, że jednocześnie powstaje osłonięta przestrzeń zewnętrzna.

Dawny dół na gnojowicę z obory wykorzystano jako fundament domu. Przedłużenie ścian wykopu o jeden metr tworzy dodatkową warstwę przestrzeni życiowej w bardzo przystępny sposób. Ze względu na specjalny fundament wymagany był lekki budynek. Z tego powodu do budowy domu wybrano prefabrykowany szkielet drewniany. Firma VLOT architecten we współpracy z wykonawcą była odpowiedzialna za zamówienie wszystkich materiałów i sprawdzenie wszystkich rysunków niezbędnych do budowy.

Materializację elewacji i dachu stanowi okładzina cynkowa połączona z okładziną drewnianą. Ocynk ma również niestandardową szerokość 400 mm, deski drewniane mają 90 mm z 10 mm szczeliną. Duże okna mają proporcje kwadratu. Zostały one tak rozmieszczone, aby oprawić określone widoki krajobrazu.

Powierzchnia: 560 m2
Lokalizacja: Brandwijk, Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA