Wiejski dom „J” w zachodniej Słowacji

ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova Filip Šlapal
Partnerzy

O inspiracji

Jak zaprojektować rodzinny dom na wsi XXI wieku, zachować najlepsze tradycje i dodać to, co najlepsze we współczesnej architekturze? Na takie pytania odpowiedzieli architekci z firmy ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova, którzy stworzyli projekt wiejskiego domu „J”.

Budynek o powierzchni 401 m² powstał na końcu malowniczej wsi Zahorie w zachodniej Słowacji i jest on współczesną interpretacją tradycyjnego słowackiego domu z tzw. „gánokiem”, czyli rodzajem korytarza – ganku (słowackie słowo „gánok” pochodzi od niemieckiego „Gang”).

– „W przeszłości powstawały tu solidne domy, obok których stała drewniana STODOŁA. My dziś zaprojektowaliśmy dom murowany jako część mieszkalną, a obok niego drewnianą konstrukcję jako garaż” – piszą architekci.

Te dwa elementy łączy właśnie „gánok”, czyli element, który obecny jest w ludowej architekturze słowackiej od stuleci. „Gánok” tworzy zarówno przyjemne wejście do domu, jak i miejsce do siedzenia w cieniu. Dachy dwuspadowe i podłużny plan konstrukcji nawiązują do dawnych siedlisk, które powstawały w tym regionie. Charakter domu jest jednak współczesny i skrojony pod właścicieli. Parę, którą czasem odwiedzają dzieci, a w przyszłości może zaczną odwiedzać także wnuki.

nowoczesna STODOŁA stoi w wyższej części nieruchomości, dzięki czemu ma wspaniałe widoki. Pokoje ustawione są obok siebie w rzędzie – jak bywało w przeszłości – co umożliwiło z kolei otwarcie salonu i jadalni na dwie strony domu. To właśnie wokół dużego stołu w jadalni, oddzielonego od salonu dwustronnym kominkiem, koncentruje się życie rodzinne. Salon otwarto do samego dachu, dzięki czemu miejsce to staje się bardziej przestronne. Część sypialna powstała z kolei po spokojniejszej stronie działki, zwróconej do lasu.

– „Decydując się na materiały budowlane, szukaliśmy naturalnych rozwiązań, które od wieków są charakterystyczne dla naszej architektury. nowoczesną STODOŁĘ pokryto białym tynkiem, a dach czerwono-brązowym gontem. Fasadę garażu wykonano z naturalnego drewna, które będzie ładnie się starzeć wraz z upływem lat. Subtelna, stalowa konstrukcja „gánok” wprowadza przyjemną, sielską atmosferę, a całe wnętrze jest lekkie, utrzymane w naturalnych barwach. Drewno dębowe w naturalnym odcieniu doskonale komponuje się z odsłoniętym betonem na suficie i wyszukanymi meblami” – czytamy w opisie architektów.

Lokalizacja: Zahorie, Słowacja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

https://nowoczesnastodola.pl/materialy/prius/