Wiejski dom pośród plantacji

Paula Livingstone + Max Velasco
Partnerzy

O inspiracji

Zadaniem było zaprojektowanie małego domu pośrodku starej plantacji brzoskwini. Klient poprosił architektów – Paulę Livingstone oraz Maxa Velasco – o wykorzystanie tradycyjnych elementów wiejskich, takich jak dwuspadowe dachy, dachówki ceramiczne i otwarte korytarze.

Wiejski dom pośród plantacji posiada cechy typowej architektury chilijskiej. Głównym celem było wygenerowanie sekwencji otwartych przestrzeni pod dużym tarasem łączącym różne obszary domu. Architekci proponują zachowanie istniejących drzew brzoskwiniowych i osadzają bryłę z zachowaniem linii sadzenia drzew, aby ułatwić orientację.

Wiejski dom pośród plantacji składa się z trzech głównych elementów. Konstrukcja – złożona z betonowych i kamiennych ścian mieści w swoim wnętrzu przestrzeń otwierającą się na widoki. Drugim elementem są moduły betonowe. 4 moduły żelbetowe o jednakowej wielkości rozmieszczono z różną aranżacją przestrzenną zgodnie z ich programem. Celem tych elementów jest odizolowanie od siebie różnych pomieszczeń poprzez grubą ścianę. Trzeci, ostatni element stanowi dach. Dach stworzono z belki betonowej w kształcie litery L, biegnącej wokół domu. Jej głównym celem jest utrzymanie ciężaru dużego dachu i rozprowadzanie go na ścianach obwodowych. Ta belka podtrzymuje drewniany dach i gliniane dachówki, które biegną przez całą długość domu i sięgają aż do garażu.

Lokalizacja: Rosiario, Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Paula Livingstone + Max Velasco