Wiejski kamuflaż

Herbst Architects Lance Herbst
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Właścicielami tego domu jest para pracująca w branży filmowej. Ich praca wiąże się z licznymi podróżami, które często mocno rozciągnięte są w czasie. Ten dom w Nowej Zelandii to przestrzeń, w której wypoczywają w przerwach między filmami. Działka jest ogromna – to w sumie 20 hektarów terenów rolniczych nad rzeką Kauaeranga. Granice działki ciągną się od wzgórz po sam brzeg rzeki. Wzniesienia zapewniają panoramiczne widoki na cały teren posiadłości.

Życzeniem klientów było stworzenie domu, który będzie angażował się w swoje otoczenie zarówno w sposób filmowy – widowiskowy, jak i w sposób praktyczny. Para marzyła o tym, by mogła być tu samowystarczalna, uprawiając rośliny i hodując bydło. Chcieli zbudować dom z materiałów, które pokryją się z czasem patyną lub mogą pochodzić z recyklingu.

Architekci z firmy Herbst Architects odpowiedzieli na te potrzeby, koncentrując budynek w pojedynczej, geometrycznej formie, która wyróżnia się w tej dużej, naturalnej przestrzeni. Dom ulokowano na linii grzbietowej wzniesienia, wyrastając z jej najwyższego punktu i unosząc się ponad ziemią nad opadającym zboczem. Inspirując się rdzawymi szopami, które pojawiają się w tej okolicy, architekci zaprojektowali elewację z pokrytej rdzą blachy falistej. Stanowi ona w tym przypadku formę wiejskiego kamuflażu. Budynek w większości wykonano z materiałów z recyklingu.

Lokalizacja: Tamiza, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Lance Herbst