Wiktoriański dom w nowej odsłonie

Sigmar Paul Massey
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Na wzgórzu Anglii stoi imponujący wiktoriański dom z dużym ogrodem i sielankowym widokiem na Epsom Downs. Kiedy właściciele kupili go w 2015 roku zlecili bratu męża, architektowi, przebudowę wnętrz. Zasugerował jednak, aby zamiast tego porozmawiali z firmą Sigmar.

Specjalistka do zadań specjalnych

Założona przez duńską specjalistkę od mebli Ninę Hertig i szwedzkiego projektanta Ebbę Thott w 2005 roku, firma Sigmar zyskała reputację dzięki swoim nowoczesnym wnętrzom, a także sklepowi przy King’s Road, który oferuje meble i wyposażenie. Ebba, która kieruje zespołem ds. wnętrz Sigmara, opisuje siebie przede wszystkim jako osobę rozwiązującą problemy. To czyniło ją idealną kandydatką do tego projektu. Dom zbudowano w latach sześćdziesiątych XIX wieku w surowym stylu tudorbetańskim. W latach dziewięćdziesiątych przeszedł remont. Choć nie wyróżniał się szczególnie architektonicznie, dom został wpisany na listę zabytków II stopnia, ze wszystkimi związanymi z tym ograniczeniami i oficjalnym nadzorem.

Prosty układ, wyjątkowe wnętrza

Dom ma prosty układ, z długim, częściowo wyłożonym boazerią korytarzem biegnącym wzdłuż jego kręgosłupa, oświetlonym rzędem świateł. Na wschodnim krańcu znajduje się kuchnia i jadalnia, oranżeria. Z drugiej strony znajduje się sala wyłożona kamiennymi płytami. Ogromne, wykonane na zamówienie lustro oparte o jedną ze ścian dodaje elementu fantazji Alicji w Krainie Czarów. Centralnym elementem jest zabytkowy szwedzki stół z kamienia. Główne pokoje znajdują się po południowej stronie domu. Otwierają się na centralny korytarz i wychodzą na szeroki, porośnięty drzewami trawnik. Salon jest długi i wypełniony światłem. W połowie centralnego korytarza znajduje się klatka schodowa. Kiedyś mieszanina pomarańczowego lakieru i skrzypiących poręczy. Przekształcono ją w dostojną, stonowaną przestrzeń z ciemnoniebiesko-szarą boazerią i jasnoszarymi ścianami.

Hotelowy luksus

W głównej sypialni na pierwszym piętrze, jak mówi Ebba, „wszystko opiera się na fakturze”. Dlatego wypełniono ją przyjemnymi w dotyku tkaninami. Umeblowany w delikatnych odcieniach złamanej bieli i szarości, łączy się z łazienką z jednej strony i garderobą z drugiej. Właściciele chcieli atmosfery luksusowego hotelu, ale Sigmar subtelnie zakłócił przewidywalną symetrię pokoi hotelowych za pomocą niezrównanego oświetlenia bocznego. Dostępna jest nawet zrobiona na zamówienie kratka klimatyzacji, której większość ludzi nawet nie zauważy.

Lokalizacja: Surrey, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf