Willa w Brezo

Studio Krosa
Partnerzy

O inspiracji

Willa w Brezo to górska kryjówka z surowego betonu, zaprojektowana przez architekta i projektanta wizualnego o nazwisku Besim Krosa, który jest też artystą 3D. Jego studio działa w Prisztinie w Kosowie.

Surowa, wręcz ascetyczna i monumentalna willa osadzona jest na odludnym, pokrytym śniegiem, górskim zboczu. Architekt – jak sam mówi – „celebruje w tym projekcie szlachetność surowych materiałów, które oferują w zamian narzucający się brutalizm”.Język projektowy tego domu, umieszczonego w kontekście górskim, przywołuje na myśl ostre, betonowe kąty innego górskiego domu w miejscowości narciarskiej we Francji, zaprojektowanego przez Marcela Breuera. I choć większości z nas górska kryjówka kojarzy się raczej z przytulną, pełną drewna chatą, w tym przypadku paleta materiałów wizualnie sugeruje surową, skalistą okolicę, którą zimą ukrywa śnieg.

Sam Besim Krosa tak komentuje swój projekt „Willa w Brezo”:
– „Przez długi czas pytałem sam siebie czym jest piękno w architekturze i czym jest ogólnie architektura. Doszedłem do wniosku, że to szlachetny charakter materiałów i formy. Zacząłem pracować z takim podejściem i taki jest właśnie tego efekt! Niestety ten projekt nie będzie powołany do życia, ponieważ nie znaleźliśmy ostatecznie wspólnego języka z właścicielem tego budynku.”

Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Studio Krosa