Winiarnia Świętej Katarzyny

  Kategorie: Domy ceglane

  O inspiracji

  W posiadłości Sint-Catharinadal w Oosterhout powstała cudowna winnica.

  Główne pytanie przy tym projekcie brzmiało; jak zachować zarówno pogodny charakter klasztoru, jak i spokój i pobożność sióstr zakonnych? Z tego też powodu w zespole poszukiwano rozwiązań, jak pogodzić uprawę winorośli z codziennym życiem sióstr.

  Zadanie okazało się zarówno krajobrazowe, jak i architektoniczne. W związku z tym, oprócz przekształcenia budynków do produkcji wina, biuro opracowało również plan zagospodarowania winnicy, obejmujący także drogi dojazdowe.

  Winiarnia mieści się w dawnej oborze z 1900 roku. W tym budynku wyburzono zbędne elementy, dzięki czemu monumentalna konstrukcja wiązarów, szyn i dachu na nowo nabrała charakteru. Na otwartej przestrzeni znajdują się zbiorniki magazynowe, prasy i inne rzeczy związane z produkcją wina. Obok miejsca pracy winnicy zrealizowano karczmę z małą kuchnią. W STODOLE dodano antresolę, która służy jako sala do degustacji wina oraz sala konferencyjna. Tereny obiektu mieszczą się w niskiej części pomiędzy starym murem klasztornym a oborą. Do winnicy przylega sklep z winem i innymi produktami regionalnymi. Zarówno do winnicy, jak i do sklepu można dotrzeć z frontowego ogrodu klasztoru oraz przez nowy most nad kanałem w Kloosterdreef.

  Sint-Catharinadal nie zmienił wyglądu po zakończeniu prac. Wszystkie prace zostały wykonane z poszanowaniem monumentalnego statusu klasztoru. Interwencje architektoniczne mają charakter powściągliwy i wpisują się w bogatą historię klasztoru.

  Lokalizacja: Oosterhout, Holandia
  Tekst: nowoczesna STODOŁA