Włoska STODOŁA inspirowana toskańskim stylem

EKOTEKTURA ekologiczna architektura

Kategorie: Domy kamienne Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Włoska STODOŁA przeniesie nas z sinusoidalnej polskiej pogody w klimaty śródziemnomorskiej architektury. Ta podróż możliwa jest dzięki Ekotekturze i ich projektowi nowoczesnej STODOŁY w toskańskim stylu.Kiedy myślimy o Toskanii widzimy kamienne budynki spowite promieniami słońca. Rzymskie wakacje za sprawą Ekotektury przeżyje nie tylko Pani Hepburn. Studio architektoniczne zaprojektowało bryłę inspirowaną toskańskimi projektami. Włoska STODOŁA uchyla rąbka swojej tajemnicy.

Włoska STODOŁA stworzona jest z dwóch brył. Pierwsza stanowi część mieszkalną, codzienną, wypoczynkową, witającą. Wprost przytulną. Klasyczny kształt STODOŁY pierwszej bryły otulono kamieniem przywiezionym z ziem Śląska. Tworzy on ścianę trójwarstwową, która jest swoistą warstwą izolacyjną. Dwuspadowy dach przykryty jest… blachą. Choć w Toskanii blachy na dachu nie znajdziemy, architekci w ten sposób pragnęli stworzyć pomost łączący ziemie Italii z krajobrazem polskim. A przede wszystkim – podkreślić nowoczesność włoskiej STODOŁY.

Na ścianach szczytowych postawiono na majestatyczne przeszklenia. Dłuższa krawędź bryły, która eksponuje tylni taras oraz ogród, częściowo zadaszona jest jakby blokiem betonowym. Tworzy on ramę nad tarasem, niczym przepust dla okien oraz drzwi tarasowych. Na całej jego długości umieszczono przeszklenia, które dzięki niemu mają wydzielone miejsce.

Druga dłuższa krawędź budynku nie tylko znalazła miejsce na drzwi wejściowe, ale i łączy ze sobą drugą bryłę. Prostopadłościan pokryty jest warstwą betonową, która oddziela dwie bryły. Ta część domu kryje w swoim wnętrzu część gospodarczą. Dach bryły jest płaski, tak, by nie odbierać blasku STODOLE.

Włoska STODOŁA swoim kształtem nie przesłania krajobrazu, a wręcz wpisuje się w niego. STODOŁA jakby wyrasta z podłoża wśród traw. Przeszklenia odbijają widoki, a wprost ze szklanych drzwi można obcować z naturą.

Tekst: nowoczesna STODOŁA