Wohnscheune Weilerzone Reppischtal

BE Architektur
Partnerzy

O inspiracji

Residential Barn to efektowna, nowoczesna STODOŁA położona w malowniczej Reppischtal w Zurychu w Szwajcarii. Ta innowacyjna rezydencja, zaprojektowana przez BE Architektur w 2022 roku, składa hołd bogatemu dziedzictwu rolniczemu regionu, jednocześnie wykorzystując współczesny design.

Malownicza wioska położona jest na terenie wiejskim, głównie rolniczym i składa się z 15 budynków. Ten nowy dom honoruje historyczny kontekst okolicy, łącząc tradycyjne elementy projektu. Nowoczesna reinterpretacja cech klasycznej STODOŁY pozwala z daleka rezydencji płynnie wtopić się w rustykalne otoczenie. Zewnętrzna fasada pokryta jest przeszkleniami oraz okładziną z drewna świerkowego, nawiązującą do drewna używanego w tradycyjnych szwajcarskich STODOŁACH. Dach dwuspadowy pokryty lokalną dachówką dodatkowo podkreśla hołd złożony lokalnej architekturze. Ukryte za drewnianymi okiennicami uchylne okna zachowują dyskretny wygląd budynku. Za drewnianymi przesuwanymi drzwiami znajdują się duże, stałe przeszklenia, które zapewniają ochronę przed słońcem, zaciemnienie i prywatność. Surowa stalowa belka pełni także funkcję rynny wystającej poza podstawę dachu, podczas gdy rury spustowe zostały celowo pominięte, dzięki czemu woda deszczowa spływa kaskadą z boku niczym wodospad.

Budynek w przemyślany sposób nawiązuje do topografii terenu, a parter ułożony jest na szeregu poziomów na różnych wysokościach, które podążają za istniejącym zboczem. Ten wybór projektu pozwala uniknąć konieczności wykonywania wykopów za budynkiem i zasypywania z przodu, co jest powszechnie wymagane w przypadku budowy na zboczu. Pokoje w nowym domu – w tym sypialnie, łazienki i garderoby – to zamknięte przestrzenie, w przenośni ułożone jedno na drugim. Ta koncepcja „układania” tworzy rzeźbiarskie wnętrze, sprzyjając pozytywnej objętości przestrzennej budynku. Wokół tych stosów tworzy się ujemna objętość, ustępując miejsca krajobrazowi połączonych ze sobą otwartych przestrzeni mieszkalnych, które rozszerzają się zarówno w pionie, jak i w poziomie, oferując poczucie nieograniczonej przestrzeni.

Wybór materiałów w domu odzwierciedla prosty, pozbawiony ozdób charakter tradycyjnej STODOŁY. Podłogę tworzą odsłonięte płyty betonowe, a ściany pokrywa specjalny tynk, który sprawia wrażenie surowego i niedokończonego. Beton i tynk, dwa różne materiały o podobnym działaniu, zastosowano w całym wnętrzu, aby uzyskać spójną i wyrazistą estetykę. Wolnostojący garaż na dwa samochody z betonu architektonicznego ma ten sam szalunek drewniany, co elewacja domu. System fotowoltaiczny zainstalowany na lekko nachylonym betonowym dachu dwuspadowym pokrywa powierzchnię jak dywan, zapewniając zrównoważone rozwiązanie energetyczne.

Lokalizacja: Zurych, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA