Woning Westbroek to zespół trzech czarnych STODÓŁ z zielonym dachem

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Woning Westbroek to nowoczesny ekologiczny zespół mieszkaniowy w pięknym krajobrazie polderowym, zbudowany z materiałów pochodzenia biologicznego i zaprojektowany w nawiązaniu do natury.

Ekologicznie zrównoważone

Zgodnie z życzeniem klientów, zaprojektowano dla nich nowe środowisko życia na przestronnej działce w wyjątkowym polderowym krajobrazie. Jednym z punktów wyjścia do projektowania było zastosowanie zasad „projektu biofilnego”. Wpływ natury jest zauważalny w wyborze głównie naturalnych materiałów oraz w silnym wizualnym związku z pięknym rezerwatem przyrody, który za nim stoi.

Zespół składa się z trzech prostych brył: dużego domu, oficyny i odrestaurowanej STODOŁY. Wybrane położenie i kierunek kalenic spadzistych dachów zapewnia zachowanie orientacji i linii widzenia otaczającej przyrody. Masywne kratownice umożliwiają stworzenie wysokiej otwartej przestrzeni pośrodku dla unikalnego biofilnego obiektu wewnętrznego. Elewacje i dachy budynków głównych i gospodarczych wykonano w całości z prefabrykowanych elementów szkieletu drewnianego z izolacją z włókna drzewnego. Istniejący dach STODOŁY otrzymał nowe wykończenie.

Elewacje budynku głównego i oficyny zbudowano z czarnych fragmentów elewacji o różnej szerokości, które nawiązują do środowiska rolniczego i historii. Ten współczesny materiał składa się z rodzimego drewna, które zostało zakonserwowane przy użyciu tradycyjnej japońskiej metody Shou Sugi Ban. Proces spalania chroni drewno warstwą węgla przed wpływami warunków atmosferycznych i nadaje mu szczególny charakter. Pierwotna siła ognia pozostaje widoczna w kolorze i fakturze spalonego na czarno drewna.

Strome, spadziste dachy pokryto szorstką, zieloną roślinnością rodzimą i lokalną, pasującą do jej szczególnego zielonego środowiska. Dzięki tej ingerencji w naturę, budynki dobrze wpasowują się w istniejącą sytuację ekologiczną. Wytrzymały, zielony dach zapewnia atrakcyjny wizualny kontrast z czarnymi drewnianymi elementami elewacji i otworami okiennymi.

Szczegóły konstrukcyjne

Konstrukcję nośną domu stanowią 10-metrowe konstrukcje kratownicowe. Te masywne kratownice tworzą wygląd i „ramę” wnętrza. Umożliwiają stworzenie otwartej przestrzeni z panoramicznym widokiem na zewnątrz.

Konstrukcję elewacji i dachu budynku głównego i budynków gospodarczych w całości wykonano z prefabrykowanych elementów szkieletu drewnianego, z drewnianych ramiaków/belek wyposażonych w naturalne materiały izolacyjne. Ściany skonstruowano w taki sposób, aby uczynić konstrukcję paroprzepuszczalną. Zapewnia to wysoki poziom komfortu życia, ponieważ wilgotność względna (mieszkańców poprzez oddychanie, gotowanie itp.) jest regulowana przez naturalne materiały, takie jak drewno i glina w konstrukcji, bez negatywnego wpływu na wartości izolacyjne. Konstrukcje ścienne i dachowe całkowicie pozbawiono szkodliwych cząstek dzięki zastosowaniu m.in. materiału arkuszowego wolnego od formaldehydu.

Wizualnie ORGA wprowadziła również naturę do środowiska mieszkalnego poprzez przezroczystą tylną elewację od podłogi po dach. To otwiera dom w kierunku bogatego rezerwatu przyrody za nim. Parter zaprojektowano jako jedną dużą przestrzeń życiową, której sercem jest artystyczny element wnętrza z drewnianych i szklanych łupków.

Technika projektowania jest tak prosta, jak to tylko możliwe – oczywiście tam, gdzie to możliwe, technicznie tam, gdzie to konieczne. Na przykład nawiew i wyciąg wentylacyjny są całkowicie naturalne. Od wschodu, południa i zachodu wszystkie otwory elewacyjne domu wyposażono w zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne zapobiegające nagrzewaniu się.

Jeśli szukasz zaufanego dostawcy drewna opalanego metodą Shou Sugi Ban, zajrzyj do Wood of Fire i Degmeda. Jeśli potrzebujesz producenta nietypowych okien, zajrzyj do Multiko Architektura Okien.

Lokalizacja: Westbroek, Holandia