Wyjątkowa nowoczesna STODOŁA

TXMA Architekt Tomasz Mielczyński
Partnerzy

O inspiracji

Zaprojektowany przez pracownię TXMA wyjątkowy dom uzyskał właśnie pozwolenie na budowę.

Pracownia przyzwyczaiła nas już do tego, że oprócz formy jej realizacje wyróżniają się wyjątkowym podejściem do kompozycji ekologii i technologii.

Nie inaczej jest w tym przypadku, gdzie inwestor postawił na nowoczesną formę dając jednak projektantom dodatkowe wytyczne dotyczące komfortu, jakości materiałów i oddziaływania obiektu na środowisko.

Efektem kilkumiesięcznej współpracy jest częściowo wiszący nad gruntem dom złożony z ekologicznych, niskoprzetworzonych lub odzyskanych materiałów budowlanych.
Główna bryła i konstrukcja nośna będą wykonane z drewna klejonego warstwowo.
Izolacje termiczną zapewni innowacyjny materiał w postaci wdmuchiwanego włókna słomianego – bez konkurencji, jeśli chodzi o energię potrzebną do jego wytworzenia, a równie ważną termiczną bezwładność zapewnią ciężkie płyty suchego tynku glinianego, którymi obłożone będą wewnętrzne płaszczyzny ścian.Naturalne materiały pojawią się także na zewnętrznych przegrodach: dach i północna ściana budynku będą pokryte naturalnym łupkiem bazaltowym, ściany szczytowe dostaną wykończenie z rozbiórkowej cegły pochodzącej z rozbiórki niedalekiej, wielkopolskiej STODOŁY.

Elewacja południowa, wychodząca na rekreacyjną część działki pokryta będzie trójwymiarowymi listwami z naturalnego drewna modrzewiowego.

Wszystkie zlokalizowane przy tej elewacji pomieszczenia dzienne wyposażone są cało szklane ściany dające pełny wgląd w dziki, leśny ogród znajdujący się w głębi działki.

Komfort termiczny wnętrza zapewni pompa ciepła zasilająca ukryte pod glinianym tynkiem powierzchniowe promienniki rewersyjne, dające ciepło lub chłód – w zależności od potrzeb.

Całości tej kompozycji dopełnia akcent w postaci małego, nowoczesnego kominka ustawionego na szczytowej ścianie przestrzeni wypoczynkowej.

Lokalizacja: Polska