Xikou Future Community Center

y.ad studio Schran Image
Partnerzy

O inspiracji

Studio y.ad z siedzibą w Szanghaju zaangażowało się w budowę Rural Future Community of Xikou. To projekt odnowy, który przekształca dzielnicę mieszkalną dla pracowników zbudowaną ponad 60 lat temu w tętniącą życiem społeczność przyszłości z wyraźną lokalną tożsamością miasta Xikou. Teren realizacji inwestycji położono w zagłębionym polu o nieregularnym kształcie. Teren opada łagodnie w kierunku północnym i stopniowo wznosi się w kierunku południowym. Wschodnia i zachodnia strona to kamienne mury oporowe zacienione bujną zielenią drzew.

Na etapie planowania miejsce to wyobrażano sobie jako przyszłe centrum społeczności. Jego głównym celem miało być stworzenie przestrzeni publicznej przeznaczonej dla osób w każdym wieku i służącej różnym celom. Budynek oferuje szeroką gamę udogodnień, wewnętrzne i zewnętrzne place zabaw dla dzieci, ścianki wspinaczkowe, wydzieloną przestrzeń dla gospodyń domowych, kioski samoobsługowe, wydzieloną przestrzeń do nauki dla seniorów, placówki opieki zdrowotnej , salę wykładową i salę do jogi.

Aby zaradzić dolnemu położeniu terenu, budynek podwyższono poprzez podniesienie parteru do wysokości drogi. To wzniesienie uczyniło z domu kultury „most” łączący szlaki komunikacyjne części wschodniej i zachodniej, rozdzielone wcześniej różnymi wzniesieniami. Ponadto, wolne miejsce na podwórku przed budynkiem przekształcono w parking, aby zmniejszyć część zapotrzebowania na miejsca parkingowe. W oparciu o potrzeby funkcjonalne, podwyższone elementy konstrukcyjne strategicznie rozproszono poprzez organiczne połączenia. Różne przestrzenie funkcjonalne zostały połączone szeregiem korytarzy zewnętrznych i półzewnętrznych. Aby ułatwić poruszanie się pomiędzy górną i dolną przestrzenią, wprowadzono pionowe schody i stopnie.

Założeniem tego podejścia projektowego było wykorzystanie budynku jako środka łączącego ciągi komunikacyjne i ustanawiającego połączenia pomiędzy społecznością a terenem. Zmniejszając separację pomiędzy obiema społecznościami i eliminując niedogodności spowodowane pierwotną różnicą wysokości, uzyskano wielopoziomową przestrzeń łącznikową.

Lokalizacja: Quzhou, Chiny
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt