Z wizytą w domu Marka i Hilde’y z firmy AM Projects

AM PROJECTS
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Właścicieli firmy AM Projects z Belgii – Marka Mertensa i Hildę Anseeuw – charakteryzuje niezwykle ciekawa estetyka, która łączy materiały antyczne i rustykalne w sposób świeży i współczesny. Najlepszym przykładem ich upodobań projektowych jest ich rodzinny dom, dla którego inspiracją były klasyczne, belgijskie domy wiejskie.

Projekt domu wykorzystuje typowe belgijskie materiały budowlane, ale każdy, nawet najdrobniejszy szczegół jest tu starannie przemyślany. Całość tworzy perfekcyjną, sielską kompozycję, w której dominują kamień wapienny o nazwie „bluestone” wykorzystywany na podłogach, wspaniałe antyczne belki oraz stolarka z białego dębu. Surowym elementom odrobiny tekstury i ciepła dodaje kominek z białej cegły, który jest ważnym elementem przestrzeni dziennych.

Salon

Główny salon w ich domu to pięknie nasłoneczniona przestrzeń z białymi, tynkowymi ścianami i antycznymi belkami. Mark i Hilde sprytnie grają światłem, stosując połączenie stalowych i drewnianych drzwi i okien, aby wpuścić do pomieszczeń jak najwięcej naturalnego światła. Wewnątrz właściciele niejednokrotnie wykorzystali francuskie drzwi z przeszkleniami, aby wyrównać i zrównoważyć ilość światła dziennego w dwóch osobnych pomieszczeniach. Dzięki temu dom wydaje się być jaśniejszy, bardziej przestronny i bardziej spójny. Drzwi zastosowane na piętrze mają z kolei charakter rzeźbiarski i podkreślają dbałość właścicieli o każdy szczegół wprowadzony do ich domu.

https://nowoczesnastodola.pl/materialy/sowapro/

Sypialnia

Sypialnia główna to kwintesencja charakteru tego domu – panuje tu atmosfera zarówno starodawna, jak i niezwykle współczesna. Duże niskie okno oferuje widok na ogród znajdujący się poniżej. Jedna ściana wyłożona panelami z białego dębu dodaje naturalnego ciepła całemu pomieszczeniu, które łączy się z zachwycająco prostą łazienką, utrzymaną w podobnym stylu. Hilde i Mark użyli w niej neutralnych, belgijskich materiałów, tworząc spokojne, kojące miejsce na idealne rozpoczęcie i zakończenie każdego dnia.

Na zewnątrz

Spokojne połączenie starego z nowym widoczne jest też na zewnątrz domu. Tuż przy basenie znajduje się uroczy domek, zbudowany z klasycznych, belgijskich materiałów budowlanych. Wiele widocznych od zewnątrz detali jest dość współczesnych, czego najlepszym przykładem są duże przeszklenia w pokoju śniadaniowym. Szkło wydaje się tu wchodzić bezpośrednio w podłogę, co jest doskonałym przykładem zamiłowania do czystości detali, które Mark i Hilde zastosowali w wielu miejscach w swoim domu.

Lokalizacja: Belgia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt