Zen Garden Resort Zánka

Másfél Építész Stúdió Péter Koronczi – Px2lab Architectural Visualisation
Partnerzy

O inspiracji

Projekt Zen Garden Resort Zánka powstał na brzegu Balatonu w węgierskiej miejscowości Zánka, na terenie ośrodka wypoczynkowego, który przez ostatnie 30 lat należał do firmy, której głównym profilem działalności było stolarstwo. Pierwotnie na terenie ośrodka znajdowały się drewniane domki, które już w tamtych czasach powstawały w harmonii z naturalnym środowiskiem. Do czasu jednak, kiedy ośrodek przeszedł w nowe ręce, drewniane budynki straciły już swój dawny urok i tylko kilka z nich można było ocalić i odnowić. Zajęło się tym węgierskie studio architektoniczne Másfél Építész Stúdió.

– „Już od samego początku procesu projektowego było dla nas wszystkich oczywiste, że w tym miejscu ustanowiono już dobre tradycje, które należy kontynuować” – wspominają przedstawiciele firmy.

W kształcie litery A”.

Z tradycji bazującej na lekkiej, drewnianej konstrukcji wyrósł jeden typ budynku, który najlepiej spełniał strategiczne cele funkcjonalne i finansowe właściciela – był to domek szkieletowy w kształcie litery „A”. Ta typologia budynków była dobrze rozpowszechniona wzdłuż nabrzeża Balatonu w ciągu ostatnich 60 lat i wciąż istniała w tutejszym ośrodku wypoczynkowym. Takie domki nie cieszyły się jednak najlepszą sławą, gdyż w przeszłości powstawały głównie ze względu na niskie koszty budowy, więc pozostawiły mieszane uczucia w węgierskim społeczeństwie.

– „Ciekawym wyzwaniem było dla nas ponowne przemyślenie projektu takich domów szkieletowych o kształcie litery A i stworzenie ostateczne wysokiej klasy domków letniskowych w formie przypominającej przestarzałą typologię tutejszych zabudowań” – mówią architekci.

– „Pierwszym aspektem, który chcieliśmy zmienić, było stworzenie jak najbardziej przestronnego wnętrza, przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnej wielkości domków. W starych domach szkieletowych zamiast schodów wstawiano zwykle niewygodne drabiny. Zaprojektowaliśmy więc taki rodzaj schodów, który zapewnia łatwy dostęp na piętro, ale nie zajmuje zbyt dużo miejsca. W salonie zachowaliśmy typową, dużą przeszkloną powierzchnię, a dzięki dobremu połączeniu z otoczeniem główna przestrzeń dzienna budynku wydaje się być większa niż jest w rzeczywistości” – wyjaśniają twórcy projektu.

W ten sposób powstały domki letniskowe o powierzchni 55 m². Zachowały one tradycyjny charakter, choć z nowoczesną interpretacją, zdecydowanie dopasowując się do współczesnych czasów i oczekiwań gości.

Naturalny łupek na elewacji

– „Na głównej elewacji nad pomieszczeniem dziennym, w przeciwieństwie do tradycyjnej formy, stworzyliśmy powierzchnię zamkniętą, zmieniającą mimo wszystko wygląd typowej konstrukcji. Dzięki tej zamkniętej powierzchni budynek zyskuje bardziej geometryczny wygląd.” – mówią architekci, podkreślając, że nie rezygnowali jednak z maksymalnych przeszkleń, wstawiając okna i drzwi w najbardziej praktycznych i funkcjonalnych miejscach.

Głównym materiałem, którego użyto na zewnątrz budynku jest okładzina z naturalnego łupka.

– „Materiał ten może pokryć zarówno dach, jak i elewację, wzmacniając w ten sposób geometryczny wygląd całej formy” – mówią przedstawiciele Másfél Építész Stúdió, którzy podkreślają, że domki w całości zbudowano z lekkiej, drewnianej konstrukcji.

Dzięki nowym pomysłom, zachowano tradycyjny kształt, ale znacznie lepiej go wykorzystano, wprowadzając też do wnętrza światło i dodając bardziej współczesne elementy.

Lokalizacja: Zánka, Węgry
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Péter Koronczi – Px2lab Architectural Visualisation

Podobny projekt znajdziesz tutaj

Fibo Brda