Nowoczesna stodoła

Ten niewielki domek ukryty jest na wyspie na jeziorze Loosdrecht w Holandii.
Budynek został zaprojektowany przez firmę 2by4-architects na zlecenie rodziny i wykorzystywany jest jako miejsce rekreacyjne z dala od miejskiego zgiełku. Budowa została zakończona w 2011 roku i ma zaledwie 21 m2.
Domek został zaprojektowany tak, by w pełni wykorzystać jego położenie i otaczającą go przyrodę. Według architektów, przeszklony na przestrzał budynek pomaga tworzyć „efekt tunelu”, co podkreśla podłużny i wąski kształt samej wyspy.
Zewnętrzna część konstrukcji została obita drewnem. Ramy przeszkleń zostały pomalowane na biały kolor, podkreślając w ten sposób prostą formę budynku. Wzdłuż domku stworzono taras, który unosi się nad jeziorem.
Wnętrze dopasowano dokładnie do potrzeb użytkowników. Wprowadzono elegancję i kilka zmyślnych udogodnień, które pozwalają na szybkie transformacje przestrzeni. Przykładem jest sofa w części dziennej, którą szybko przekształca się w łóżko. Przestrzeń dzienną można dosłownie otworzyć na zewnątrz, dzięki składanym ścianom.
Podwieszany piecyk na drewno pomaga tworzyć domową atmosferę w nowoczesnej i „czystej” przestrzeni. W części tylnej domku ulokowano małą kuchnię i jadalnię. Część przednia to łazienka i przestrzeń dzienna/do spania. Między nimi wprowadzono delikatną różnicę w poziomach, co pomaga oddzielić przestrzenie o różnych funkcjach, bez zakłócenia widoków.
To niezwykle prosty i funkcjonalny projekt, który skupia się na swym otoczeniu (zgodnie ze swymi założeniami).

Lokalizacja: Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA
więcej