Kabina 3D

MATTHEW MILLMAN PHOTOGRAPHY
Partnerzy

O inspiracji

Sukulenty i inne małe rośliny stały się częścią elewacji tego małego domku, wydrukowanego w technologii 3D. Został on zaprojektowany jako rozwiązanie problemu z małą liczbą mieszkań w tzw. San Francisco Bay Area – gęsto zaludnionym rejonie otaczającym zatoki San Francisco i San Pablo.
Domek o nazwie „Cabin of 3D Printed Curiosities” stoi na podwórzu w Oakland w Kalifornii i zaprojektowany został przez firmę Emerging Objects – miejscowe studio, które skupia się na eksperymentach z wykorzystaniem technologii druku 3D. Firma powstała w 2012 roku, a jej założycielami są Virginia San Fratello i Ronald Rael, którzy ukończyli studia architektoniczne na Uniwersytecie Columbia.Projekt powstał jako reakcja na rozluźnienie zasad budowalnych dotyczących dodatkowych przestrzeni mieszkalnych. Miasto pozwoliło bowiem na stawianie małych „szop” na podwórkach domów, by pomóc rozwiązać problem mieszkaniowy w wyjątkowo gęsto zaludnionym terenie.
– To otworzyło drzwi Emerging Objects do tego, by wykorzystać luźniejsze przepisy i poeksperymentować z rozwiązaniami dla problemu mieszkaniowego w skali mikro – wyjaśniają przedstawiciele studia.
Dla nich była to też możliwość wykorzystania sporej wiedzy na temat technologii 3D w małym budownictwie.
– 3D-Printed Cabin łączy w sobie wiele naszych materiałów i eksperymentów związanych z oprogramowaniem komputerowym i nowoczesnym sprzętem, aby zademonstrować architektoniczny potencjał metody wytwarzania przyrostowego w odpornych na warunki pogodowe, konstrukcyjnie bezpiecznych budynkach – wyjaśnia zespół.
Stworzony przez nich domek ma powierzchnię 11 m2, prostokątny kształt i dwuspadowy dach. W jego elewacji wykorzystano około 4500 ceramicznych płytek przy zastosowaniu drewnianej konstrukcji balonowej.
Na fasadzie od frontu studio wykorzystało swój system Planter Tile, który składa się z sześciokątnych płytek, wykonanych z różnych materiałów, np. z cementu lub trocin, a nawet wytłoków z winogron. Płytki mają sześć różnych wzorów, z których cztery mają wybrzuszenia z małymi otworami, w których można posadzić rośliny. Domek w Oakland obsadzony jest roślinami, które idealnie pasują do tamtejszego klimatu.
Ściana tylna, boki domku oraz dach są wykończone ceramicznym ekranem wydrukowanym w technologii 3D, który zaprojektowany jest tak, by mógł być zawieszony na ścianie zewnętrznej i wewnętrznej. On również składa się z ceramicznych płytek, które łączone są w taki sposób, że przypominają tzw. ścieg ryżowy. Wewnątrz zespół zainstalował swą „Chroma Curl Wall”, która składa się z podświetlanych od spodu półprzezroczystych płytek wykonanych z bioplastiku wyrabianego z kukurydzy. W nocy wnętrze można podświetlić w sposób dowolny. Jak uzasadniają projektanci, domek pokazuje, że druk 3D może być piękny, pełen sensu i wysokiej jakości.

Powierzchnia: 11 m2
Lokalizacja: Oakland, Kalifornia, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA