Land on Water: system pływających brył

O realizacji

Niekonwencjonalność Land on Water

Wykonane ze wzmocnionego plastiku pochodzącego z recyklingu, te płaskie moduły można łatwo transportować na całym świecie i montować w różnych konfiguracjach, aby pasowały do różnych typów budynków. „Opracowaliśmy zupełnie nowy system do budowania prawie wszystkiego na wodzie”, powiedział architekt Marshall Blecher, który założył MAST z projektantem morskim Magnusem Maarbjergiem. „Uważamy, że system taki jak nasz mógłby w przyszłości zapewnić sposób na organiczny rozwój dużych społeczności na wodzie”.

Projekt powstał przy wsparciu magnata branży budowlanej Huberta Rhomberga i studia venture Fragile. Land on Water oferuje szereg korzyści w porównaniu z typowymi systemami dostępnymi na rynku, takimi jak pontony plastikowe, pontony stalowe czy fundamenty betonowe wypełnione styropianem. „Obecnie istnieje wiele ograniczeń dotyczących tego, co można zbudować na wodzie”, powiedział Blecher. „Każde z istniejących rozwiązań ma wiele problemów.” Blecher wyjaśnił, że pontony stalowe i betonowe są trudne w transporcie i często są pokrywane toksycznymi farbami przeciwporostowymi, podczas gdy plastikowe mogą być używane tylko do mniejszych konstrukcji.

Materiał flotacyjny

Konstrukcja Land on Water składa się z plastikowych klatek z recyklingu, które można wypełnić lokalnie pozyskiwanym materiałem flotacyjnym. Sugestie obejmują boje i pływaki pochodzące z recyklingu z przemysłu rybnego lub stare plastikowe butelki i pojemniki. Oprócz tego, że pływaki są łatwe w transporcie, oznacza to, że mogą potencjalnie pracować z konstrukcjami o różnych rozmiarach i wadze. Kolejną korzyścią jest to, że materiał pływający można łatwo dostosować lub dodać, jeśli waga budynku wzrośnie lub zmieni się bilans masy.

Ziemia na wodzie ma również na celu promowanie bioróżnorodności. Oczekuje się, że nisze w pływakach będą sprzyjać wzrostowi mięczaków i wodorostów oraz zapewnią siedliska dla ryb i skorupiaków. „Podczas gdy stal i beton są poddawane obróbce, aby zapobiec tego rodzaju wzrostowi, te klatki mogą zachowywać się pod wodą jak bio-chaty” – powiedział Blecher. „Mamy nadzieję, że staną się pozytywnym katalizatorem życia”.

„Parkipelago”

Blecher i Maarbjerg założyli swoje studio po wcześniejszej współpracy na Wyspach Kopenhaskich, co było zalążkiem stworzenia „parkipelago” pływających wysp. Blecher, australijski architekt z siedzibą w Kopenhadze, współpracuje również z architektem Janem Henrikiem Jansenem przy tradycyjnych projektach architektonicznych, takich jak Nieby Crofters Cottage. Dzięki Land on Water Blecher ma nadzieję pokazać, że pływające domy mogą być elastyczną i atrakcyjną opcją dla właścicieli domów oraz umożliwić tworzenie społeczności odpornych na zmianę klimatu i biofilów.

Wizualizacja stworzona przez MAST sugeruje, że system można by wykorzystać do budowy pływających parków, kawiarni i basenów. Projekt ma stanowić alternatywę dla wielkoskalowych wizji pływających miast, takich jak zaprojektowane przez BIG Oceanix City, które zdaniem Blechera jest pełne problemów. „Powtarzają wiele błędów, które popełnili urbaniści w latach 30., 40. i 50., kiedy projektowali megamiasta bez większego uwzględnienia małej skali” – powiedział Blecher.