Lonna Sauna

Jussi Tiainen
Partnerzy

O inspiracji

Sauna Lonna to nowa, publiczna sauna, znajdująca się na małej wyspie Lonna, leżącej w fińskim archipelagu tuż obok centrum Helsinek. Projekt ma być kontynuacją tradycji, jaką są publiczne sauny w Finlandii.
Budynek nowej sauny znajduje się na pograniczu przyrody i miejskiego życia, pomiędzy zgiełkiem miasta, a otwartymi krajobrazami morskimi, z widokami z jednej strony zarysów budynków, a z drugiej otwartego morza. Sauna jest częścią starych, zabytkowych zabudowań, które powstały w XIX wieku, kiedy Finlandia była częścią Rosji.  Wyspa Lonna była zajmowana przez wojsko i dopiero niedawno została udostępniona publicznie. Leży ona tuż przy większej wyspie o nazwie Suomenlinna, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Stare budynki wyspy Lonna oferują mieszkańcom i turystom miejsce do relaksu w bliskości z naturą, gdzie mogą się dostać po krótkiej przejażdżce łodzią. Sauna Lonna jest więc częścią unikatowego otoczenia wyspy, gdzie dzieło pracy człowieka spotyka się z tym, co stworzyła przyroda. Dzięki swym opalanym drewnem piecom, sauna zapewnia wszystkim uwielbianą przez Finów formę wypoczynku, pozwalając gościom cieszyć się jednocześnie widokami na morze.
Architekci nie zapomnieli jednak o tym, że kultura sauny w Finlandii zmienia się z czasem i odpowiednio dostosowali swój projekt. Sauny publiczne były kiedyś bardzo liczne i tętniły życiem, ale obecnie zostało ich niewiele. Jednak w ostatnich latach pojawiło się większe zainteresowanie tą tradycją i w różnych częściach Helsinek zaczęły znowu pojawiać się unowocześnione wersje sauny publicznej.
Unikatowe cechy wyspy Lonna stworzyły w tym przypadku szczególną, autentyczną atmosferę dla miejsca rozrywki, regeneracji i wypoczynku, jakim zawsze była sauna publiczna. Miejsce to łączy spokój i ciszę charakteryzującą rytuał sauny z aspektem socjalnym typowym dla takiego lokalu, który był też zawsze uznawany za miejsce spotkań. Choć sauna znajduje się bardzo blisko miasta, można dostać się na nią tylko łódką, dzięki czemu ma się wrażenie, że woda w pewnym sensie oddziela nas od miejskiego życia, dbając o przyrodę i sprawiając, że jest to idealna lokalizacja do szybkiej regeneracji.
Cały budynek sauny o powierzchni 190 m2 został zbudowany wyłącznie z naturalnych materiałów, a jedynie jego pochyły dach został przykryty blachą cynkową. Mistrzowsko wykonana drewniana konstrukcja pozostała odsłonięta, pokazując kunszt stolarzy i nadając wnętrzu wrażenia surowości. Dzięki opalanym drewnem piecom, wystrój nawiązuje do spokoju i uszanowania tradycji fińskiej sauny, która tu jednak została umieszczona w nowej, bardziej współczesnej ramie architektonicznej.

Lokalizacja: Helsinki, Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA