Micro Cluster Cabins

To połączenie trzech maleńkich chat w jeden dom znajduje się w Herfell w Norwegii.

Domki zostały zaprojektowane przez firmę z Oslo o nazwie ReiulfRamsted Architects. Trzy części zostały połączone w jedną całość, ale mogą funkcjonować w pełni samodzielnie.
Domki ułożone są wokół niewielkiego podwórka w centrum, który służy jako teren przejściowy i łączy wszystkie części. Strome zbocze, które ogranicza to miejsce po stronie północno-wschodniej, stwarza – według architektów – „interakcję przestrzenną między krajobrazem naturalnym i tym, co zostało zbudowane, skutkując jednocześnie korzystnym mikroklimatem".
Wszystkie domki są całkowicie drewniane z zewnątrz. Największy z nich ma przeszkloną w całości fasadę, podczas gdy pozostałe dwie części mają znacznie mniejsze okna (głównie dlatego, że zawierają przestrzenie bardziej prywatne, takie jak sypialnie).
Podobnie jak z zewnątrz, także wnętrze wykończono drewnem. Jego pionowe ułożenie sprawia wrażenie, że przestrzenie są większe, przyciągając wzrok do wysokiego sufitu. Domek centralny służy jako główna powierzchnia mieszkaniowa i mieści kuchnię, jadalnię i salon. Jest tam też duży piec na drewno, który skutecznie ogrzewa przestrzeń podczas norweskiej zimy.
Dwie pozostałe części to prawdopodobnie sypialnie (niestety niedostępny był plan budynku) ze swoimi własnymi łazienkami. Znalazło się tam też miejsce na niewielkie poddasze, na które wchodzi się po drabinie. Cała powierzchnia to 70 m2.

Tekst: nowoczesna STODOŁA

Czytaj więcej

Zobacz podobne