Barrington Tops Cabin

Fresh Prince Rachel Jayne Mackay
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Na skraju odległej rzeki w Barrington Tops znajduje się niewielka chatka pozbawiona dostępu do sieci, bez zasięgu telefonu i Wi-Fi. Zaprojektowany i zbudowany przez Fresh Prince Studio, 14-metrowy domek jest reakcją na nijakie, ponadgabarytowe osiedla mieszkaniowe, które nękają australijskie przedmieścia. „Wierzymy, że mniej znaczy więcej i naszym celem jest promowanie tej filozofii poprzez tworzenie małych kabin, które sprawiają wrażenie przestronnych i przestronnych w środku” – powiedziała Alice Nivison, dyrektor ds. projektowania Fresh Prince.

Fresh Prince od dawna fascynuje się małymi mieszkaniami, w szczególności tym, jak małe domy prefabrykowane pozwalają Australijczykom spędzać czas w odległych lokalizacjach, blisko natury, bez zakłócania otaczającego środowiska „ciężką” konstrukcją i infrastrukturą. „Bycie prefabrykowanym i przenośnym oznaczało, że musieliśmy dokładnie rozważyć wagę wszystkich materiałów i dopasować wszystkie elementy w ramach ściśle określonych rozmiarów. Zamiast tworzyć mniejszy dom, zaczęliśmy od podstaw, włączając tylko to, co było niezbędne, aby stworzyć prostą, piękną przestrzeń, która uosabia zrównoważony sposób życia”. – kontynuowała Nivison.

Duże okna otaczają łóżko, a francuskie drzwi otwierają się na rzekę, tworząc wrażenie przestronności na niewielkiej powierzchni mieszkania. W kabinie zastosowano wbudowaną stolarkę, która płynnie komponuje się z okładziną wnętrza i sufitem katedry, zachowując wrażenie otwartości. „Dzięki niewielkiej powierzchni wszystko musi znaleźć swoje miejsce; nie ma miejsca na marnotrawstwo i nieefektywność. Kabina została pomyślana jako jeden ciągły element stolarki, łączący się i wyrównujący, aby zapewnić miejsce do przechowywania, gotowania, spania i siedzenia, bez zakłócania ogólnej przestrzeni” – powiedział Richie Northcott, założyciel Fresh Prince.

Zrównoważony projekt został uwzględniony na każdym etapie projektu, od doboru materiałów po zachowanie kabiny jako całości, jej parametry termiczne i długoterminową trwałość. Kabina pozbawiona sieci energetycznej jest wyposażona w energię słoneczną, wysokiej jakości izolację ze sztywnej pianki, okładzinę zewnętrzną z regenerowanych trocin i wosku [Weathertex], drewnianą ramę z certyfikatem FSC, podszewkę ze sklejki brzozowej i toaletę do kompostowania. Z kolei szkło niskoemisyjne z ruchomymi żaluzjami i oknami wahadłowymi zapewniają maksymalną wentylację krzyżową w lecie. Ponadto, toaleta kompostująca zmniejsza zużycie wody i zapewnia nawóz bogaty w składniki odżywcze.

Lokalizacja: Barrington Tops, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole