Bear’s Nest

Olly & Suzi Mark Fox
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Rustykalną chatę zbudowano 165 km na północ od koła podbiegunowego. Domek o nazwie „Bear’s Nest” znajduje się samotnie w mistycznym obszarze zwanym Outavaara. W języku lapońskim oznacza to „miejsce, w którym wszystko może się zdarzyć”.

Chatę skierowano na zachód. Jest chroniona przed ostrymi północno-wschodnimi wiatrami grubymi, ręcznie ciosanymi balami sosnowymi w tradycyjnym szwedzkim stylu. Przedsięwzięcie lokalnych rzemieślników było imponujące, biorąc pod uwagę, że w promieniu 5 km nie ma dróg. Aby dostać się do chaty, trzeba przejść przez bagna wiosną i latem lub przez zamarznięte jeziora zimą.

Główną konstrukcję zbudowano wiosną poza terenem budowy i przetransportowano wojskowym pojazdem po szlakach wytyczonych przez zamarznięte jeziora. Budowniczy codziennie wychodzili na zewnątrz, aby ukończyć dach, podłogę i okna.
Sercem chaty jest piec opalany drewnem. Kabinę oświetla tylko żyrandol ze świecami. Nie ma również bieżącej wody. Eteryczne aspekty tego regionu i nieziemska natura otoczenia zapewniają, że długie noce są wypełnione świecącym księżycem i gwiazdami.

Kabina jest pełna mebli, począwszy od biurka, które właściciele otrzymali od znajomego kolekcjonera sztuki, po antyczne szwedzkie przedmioty z lokalnych wiosek, takie jak para ręcznie robionych łóżek na saniach. Jaskrawe koce meksykańskie i rdzennych Indian zasłaniają balkon na antresoli, zapewniając prywatność do spania.

Lokalizacja: Laponia, Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

Wypocznij w stodole