Ten godny uwagi domek leży na terenie przeznaczonym na weekendowe rezydencje. Celem było zbudowanie domu letniskowego, który jak najbardziej wtopi się w leśne otoczenie. Aby ograniczyć wpływ na środowisko naturalne, konstrukcja wsparta jest na 11 wąskich słupach. Budynek unosi się więc około pół metra nad ziemią i można go w całości przesuwać. Z czasem na dwóch dodatkowych słupach można stworzyć kolejny taras.
Mała przestrzeń, wielkie pomysły
Wymagania były surowe: powierzchnię zabudowy ograniczono do zaledwie 65 m², a piętro musi być znacznie mniejsze niż parter. Klient nie chciał jednak rezygnować z poczucia przestronności. To życzenie mogło się spełnić dzięki zaskakującym interwencjom. Po pierwsze, pięciokątny plan piętra (z trzema rozwartymi narożnikami) nadaje przestrzeni organiczny i delikatny charakter. To uczucie podkreślono przez zapętlony obieg wokół centralnej łazienki i wiele widoków. Dodatkowo jednospadowy dach zapewnia wysokość 7 metrów z tyłu bryły, a także więcej przestrzeni użytkowej na antresoli.
Ekologia na pierwszym miejscu
Sam dom zbudowano w 100% zgodnie z zasadami budownictwa ekologicznego, z materiałów odnawialnych. Drewniany szkielet przygotowano przez stolarza, a moduły złożono w 5 dni. Klient wykonał również sporo prac samodzielnie, takich jak izolacja, okładziny zewnętrzne i wykończenia wewnętrzne. Zewnętrzną część drewnianej ramy obłożono okorowanymi deskami (pnie modrzewia) na płycie pilśniowej, co zapewnia system zewnętrzny odporny na wilgoć. Od wewnątrz zamontowano szczelne płyty OSB. Lokalne drewno iglaste było najlepszym wyborem: niedrogie, łatwo odnawialne. Dach składa się z płyt pilśniowych pokrytych płytami z cementu włóknistego. Spód ramy podłogi wykończono sklejką szalunkową, a podłogę ocieplono analogicznie jak dach i ściany płytą pilśniową.
Klient celowo zastosował zasady budowania w obiegu zamkniętym. Tak więc kuchnię i łazienkę wyposażono w odzyskane materiały. Cały dom można przenieść, poddać recyklingowi i biodegradacji. Systemy techniczne również nie pozostają w tyle. Dokładna izolacja zmniejsza koszty ogrzewania: piec opalany drewnem wystarczy do ogrzania całego domu. Zainstalowano również innowacyjną powietrzną pompę ciepła, która w sposób energooszczędny i przyjazny dla środowiska podgrzewa wodę sanitarną, pobierając energię z powietrza.
Lokalizacja: Sneeuwbesdreef, Belgia
Tekst: nowoczesna STODOŁA