Casa Esten

Estudio Tecla Fernando Schapochnik
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Pierwotnie Casa Esten była szopą dla starego wiejskiego domu w Buenos Aires. Projekt powstał z potrzeby przekształcenia go na domek weekendowy lub pod wynajem czasowy. Główną decyzją przy remoncie była relokacja galerii: nowy projekt pozwala na otwarcie domu na północ z lasem, zapewniając użytkownikowi stały kontakt z naturą. Morfologia galerii odwzorowuje pierwotną bryłę szopy z dwuspadowym dachem. Dom jest więc postrzegany jako duet lustrzanych brył: jedna pełna, druga pusta.

Oryginalna konstrukcja posiadała galerię ze szklanymi gablotami, którą zdecydowano się ponownie wykorzystać. Z tych odzyskanych okien stworzono nową galerię i elewację domu. W rezultacie obraz składa się z szeregu modułów o różnym stopniu nieprzezroczystości w zależności od ich funkcji: niektóre rolety wykonane z blachy zapewniają prywatność, inne półprzezroczyste wykonane z poliwęglanu przepuszczają światło, ale chronią przed deszczem, a jeszcze inne są całkowicie przepuszczalne, zdematerializowane. Z jednego z przepuszczalnych modułów ścieżka prowadzi do lasu poprzedzającego dom, wyznaczającego izolowane przestrzenie.

Wewnętrzna część domu składa się z salonu i jadalni ze zintegrowaną kuchnią z wentylacją krzyżową oraz ścianami z komorą powietrzną izolującą przed zimnem i ciepłem. Sektor prywatny składa się z dwóch sypialni z widokiem na las. Proporcje wnętrza – zewnętrza w planie piętra są równe: zamierzeniem jest, aby użytkownik spędzał większość czasu w galerii, dzieląc się przyrodą i ciesząc się nią.

Lokalizacja: Belén de Escobar, Argentyna
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole