Punta Colorada III Shelter

TATÚ Arquitectura MARCOS GUIPONI
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Ziemia, na której zlokalizowano Punta Colorada III Shelter znajduje się w obszarze lasu morskiego w pobliżu odcinka oceanicznej plaży w Urugwaju. Tutaj można natrafić na zróżnicowaną liczbę rodzimych gatunków żyjących w niejasnym ekosystemie. Wśród tych gatunków są Eucaliptus, Coronilla czy Aruera. Te cenne gatunki oraz wiele innych budują narrację o projekcie architektonicznym i jego najbliższym krajobrazie. Topografia terenu przedstawia wyraźne zagłębienie na jego tylnej i bocznej stronie. Wszystko to z powodu dwóch wąwozów, które przenoszą naturalną wodę z gór do morza.

Zdecydowano, że projekt Punta Colorada III Shelter będzie starał się utrzymać ten ekosystem w możliwie nienaruszonym stanie. Postawiono na system fundamentów z betonowych pali, które będą wsparte na gruncie. Taki zabieg pozostawił całą konstrukcję zawieszoną na nieregularnej powierzchni gruntu.

Punta Colorada III Shelter wzniesiono w pozycji podłużnej, która dzieli teren na dwie różne strony. Pierwsza skierowana jest na północ i jest zorganizowana w logiczny sposób, ponieważ istnieje połączenie wewnętrzne-zewnętrzne. Drugi jest skierowany na południe, gdzie istnieje nowa logika kontemplacji, aby spojrzeć na krajobraz z serii konkretnych wycięć w elewacji. Rozkład jest określony przez elementy łazienkowe, które dzielą pozostałe obszary przestrzeni codziennych. Projekt zmodulowano strukturalnymi gankami, które są wyeksponowane wewnątrz i na zewnątrz budynku, nadając mu rytm i fakturę.

Ostatecznie zdecydowano o zwiększeniu objętości wewnętrznej w strefie codziennej, aby uzyskać większy kontakt z otoczeniem i stworzyć drugą sypialnię na antresoli, z której można obserwować głęboki horyzont morza.

Lokalizacja: Urugwaj
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole