The Base Cabin

The Base Cabin Studio Edwards
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Base Cabin to współczesny mały dom na kółkach, który jest dostępny w Australii. Firma z siedzibą w Melbourne, która wypuściła swój prototyp w marcu, rozważa międzynarodową wysyłkę, ponieważ miała wiele zagranicznych zapytań. Za 99 990 $ kabina „pod klucz” jest wyposażona we wszystko, czego potrzebujesz, aby wyruszyć w drogę. A za 59 990 $ możesz dostać „skorupę”, którą możesz dostosować samodzielnie. Możesz także wybierać spośród wielu ulepszeń off-grid i projektowych.

The Base Cabin: fuzja Airstream i A-frame?

Przestrzeń o powierzchni 13,5 metrów kwadratowych została zaprojektowana jako miejsce na wypoczynek dla pary, ale z łatwością pomieści więcej niż dwie osoby z kanapą w części dziennej, a na poddaszu można zainstalować dodatkową przestrzeń. Mały dom na kółkach został zaprojektowany przez firmę architektoniczno-projektową Studio Edwards z siedzibą w australijskiej Victorii. Projektanci czerpali inspirację z klasycznych przyczep Airstream i geometrycznego projektu kabin w kształcie litery A. „Naszym celem było wymyślenie czegoś zupełnie innego w małej przestrzeni w kabinie” – mówi współzałożyciel Base Cabin, Ryan McCormack. „Kiedy myślisz o tym kultowym projekcie w kształcie litery A, przywołuje on wspomnienia biwakowania jako dziecko pod namiotami”.

Wnętrze Base Cabin jest pokryte morską warstwą ForestOne, wybraną ze względu na jej ciepło. „Jest to również najbardziej praktyczny wybór, ponieważ może wytrzymać wilgoć i zużycie bez konieczności uszczelniania, przez co można stracić część tej pięknej surowości” — mówi McCormack. Paleta materiałów sprawia, że wnętrze jest luksusowe i dynamiczne, z podłogami z cedru i lastryko, mosiężnymi akcentami, betonem, płytkami i czarnym drewnem. Układ został zaprojektowany z myślą o elastyczności. Łazienka usytuowana jest z boku przy kuchni, tworząc przestronny korytarz, co pozwala na lepszy przepływ z części dziennej do sypialni.

Wysokość, światło… guma butylowa

„Chcieliśmy, aby część sypialna znajdowała się bliżej końca kabiny w kształcie litery A, ponieważ to duże stałe okno naprawdę oddaje świat zewnętrzny, a można położyć się do łóżka i podziwiać wszystko podczas czytania – lub po prostu podziwiania widoków” — mówi McCormack. „Rozsądne było również umieszczenie części mieszkalnej z tyłu, gdzie można doświadczyć prawdziwej wysokości wewnętrznej”. Innym sposobem, w jaki projektanci bawili się koncepcją przestrzeni, było rozciągnięcie sufitów do wysokości 3,35m. Ich wysoka natura sprawia, że kabina podstawowa wydaje się większa, zwłaszcza z centralnym świetlikiem skierowanym w górę. Okna są rozmieszczone tak, aby pomóc stworzyć większe poczucie przestrzeni i połączyć ludzi ze wspaniałym otoczeniem. Niektóre okna działają jak reflektory, podkreślając pewne cechy naturalnym światłem. Na przykład świetlik w łazience wita naturalne światło w środku kabiny i można go otworzyć, aby umożliwić naturalną wentylację.

Zewnętrzna część jest owinięta komercyjną gumą butylową, co nadaje jej elegancki wygląd. Podobnie jak przyczepy Airstream, o których wiadomo, że wtapiają się w otoczenie, matowy czarny kadłub kamufluje maleńki dom. Przyczepa ze stalową ramą może być holowana przez większość SUV-ów i pickupów, a kanciasta konstrukcja przyczepy inspirowana ramą A nadaje jej bardziej aerodynamiczną jakość w porównaniu do małych pudełkowych domów na kołach.

Lokalizacja: Melbourne, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole