The Dwelling on Wheels

Modern-Shed Dominic Bonucelli
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Tworząc kabiny na zamówienie przez prawie dwie dekady, zespół Modern Shed zainspirował się do rozpoczęcia kreatywnego projektu w 2020 r.: The Dwelling on Wheels, w skrócie DW. Pierwsze w historii przenośne mieszkanie zespołu jest nieuniknionym efektem umiejętności Modern Shed w łączeniu wygody życia z efektownym designem. Opierając się na swojej wiedzy w zakresie projektowania i budowy, zespół stworzył piękną, samodzielną przestrzeń, wystarczająco dużą, aby można ją było nazwać domem, a jednocześnie wystarczająco małą, aby można ją było zabrać ze sobą wszędzie. Klasyczna forma szczytowa tworzy rozpoznawalny dom, z rozmieszczeniem okien sięgających od ściany do sufitu, maksymalizującymi widoki na krajobraz i światło słoneczne.

DW świetnie nadaje się do krótkotrwałego cieszenia się przyrodą, życia poza siecią lub jako drugi dom. Nawet niewielka zmiana planu piętra sprawia, że jest to świetne biuro domowe, które można przenosić w miarę zmiany priorytetów – może służyć jako ADU dla kogoś, kto chce przenieść się bliżej domu, zapewniając możliwość posiadania rodziny w pobliżu. Zespół Modern Shed chciał na podstawie swojego doświadczenia zbadać możliwości małych, przenośnych mieszkań, tworząc przestrzenie oferujące coś nowatorskiego, ale bardzo osobistego.

Technikalia

Wytrzymała i łatwa w utrzymaniu obudowa kontrastuje z jasnym i przestronnym drewnianym wnętrzem oraz podłogą z trwałego linoleum. DW oferuje miejsce dla trzech osób. Przemyślanie zaprojektowane, wbudowane miejsce do przechowywania pomieści małe mieszkanie, podczas gdy szklana ściana tak orientuje konstrukcję, aby uchwycić horyzont w salonie. W małej konstrukcji ważne jest, aby nie czuć się uwięzionym w środku, dlatego zespół starał się w jak największym stopniu zmniejszyć wrażenie ścian. Skłoniło to na przykład do zainstalowania okna na końcu korytarza, co pozwoliło na kontynuację linii wzroku na zewnątrz, usuwając narożnik i otwierając konstrukcję od przodu do tyłu. Podciągnięcie okien aż do sufitu pomaga również podnieść i oświetlić konstrukcję.

Dzięki panelowi słonecznemu na dachu wyposażonemu w akumulatory i piecowi na drewno zapewniającemu ciepło, DW jest przystosowany do pracy poza siecią. Mieszkanie jest wyposażone w dwa elektryczne grzejniki ścienne jako rezerwowe i jest gotowe do umieszczenia zbiorników na wodę lub jednostki kompostującej. Zbudowany efektywnie, z cienkimi panelami izolacyjnymi o wysokiej intensywności w ścianach, DW prawdopodobnie nie będzie potrzebował ogrzewania, gdy będzie zamieszkany w klimacie północno-zachodnim. DW ma całkowitą powierzchnię 20,5 metrów kwadratowych i powstał dzięki konstrukcji stalowej i drewnianej. Uderzającą czarną obudowę wykonano z metalu na rąbek stojący, a powierzchnia czołowa została wykończona cedrem. Wnętrze wykończone jest sklejką brzozową.

Lokalizacja: Seattle, Stany Zjednoczone
Tekst nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

Dominic Bonucelli

Wypocznij w stodole