Na zaledwie 400 metrach kwadratowych terenu w Swannanoa w Północnej Karolinie udaje się połączyć japoński spokój, skandynawską prostotę i ręcznie wykonaną, Appalachską wrażliwość. Właściciel Mike Belleme, fotograf-dokumentalista, którego zdjęcia pojawiały się w National Geographic, Rolling Stone i The New York Times, wyobraził sobie The Nook jako „eksperyment w opowiadaniu historii”.
Historia The Nook wywodzi się z pięcioletniego projektu dokumentalnego Mike’a Wild Roots, który koncentruje się na 30-hektarowym „gospodarstwie ziemskim” o tej samej nazwie w dziczy w Karolinie Północnej. Jego zauroczenie prostym, zorientowanym na naturę stylem życia zmotywowało go do długiego pobytu w odosobnionym domku na drzewie, co opisuje jako „magiczne i odmieniające”. Do domku na drzewie można było dotrzeć tylko podczas wędrówki przez las; Mike odkrył, że wracając nocą do domu, on i jego ówczesna dziewczyna, a obecnie żona Kristen, muszą przedzierać się przez liście, korzenie i gałęzie w całkowitej ciemności. „Znaliśmy te lasy” — mówi Mike — i wiedzieli też, że chcą dzielić się tą wyjątkową intymnością ze światem przyrody za pomocą medium bardziej wciągającego niż fotografia.
Mike Belleme zbudował schody na ścieżce, korzystając z prymitywnych umiejętności budowlanych, których nauczył się w społeczności Wild Roots, ręcznie rozłupując kłody młotkiem i froe (narzędzie w kształcie litery L używane do rozłupywania drewna). Aby sprostać normom, sam The Nook opiera się na bardziej nowoczesnych metodach budowlanych. Mike, samozwańczy miłośnik drzew, przez lata prowadził w pamięci spis martwych i powalonych drzew w zachodniej Karolinie Północnej. Było dla niego ważne, aby używać miejscowego drewna — białego dębu, czerwonego dębu, czarnego orzecha, robinii — tak, aby kości domu odzwierciedlały drzewa na zewnątrz. Znaczna część The Nook została zbudowana z kawałków, które zebrał. „Każdy rodzaj drewna ma określony nastrój i osobowość” – mówi.
Zasadniczo jedna otwarta przestrzeń maleńkiej kabiny opiera się na różnych poziomach, zachęcających zakamarkach i różnicach w odcieniu drewna. W kąciku śniadaniowym w pobliżu kuchni i drzwi wejściowych, gdzie obniżony sufit tworzy kameralną atmosferę, zespół zastosował czarny orzech. W części dziennej z podwyższoną linią dachu i ogromnymi oknami zastosowano drewno wiśniowe, które, jak mówi Mike, „ma dużo kolorów i wydaje się lekkie i przewiewne”. Przytulniejsza, ciemniejsza strona domu ma estetykę inspirowaną Japonią, podczas gdy wyższa, jaśniejsza strona jest bardziej skandynawska: „Oba style są minimalistyczne i naprawdę dobrze ze sobą współgrają”.
Lokalizacja: Swannanoa, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA