The Vanished House

Field Conforming Studio Weiqi Jin
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

„The Vanished House” to praca stworzona na drugie Międzynarodowe Biennale Rzeźby Ekologicznej East Lake, które odbyło się w Wuhan w 2021 roku. Miejscem wystawy był Wuhan Shimenfeng Memorial Park, cmentarz z pięknym otoczeniem i spokojną przestrzenną atmosferą. Miejsce spokojnego spoczynku zmarłych, w którym panuje atmosfera odpowiednia do działań upamiętniających i żałobnych. „The Vanished House” powstał jako echo tego szczególnego atrybutu miejsca. Praca przedstawia dom porośnięty rozłożystymi bluszczami. Ten wolnostojący dom, symbol ogniska domowego i domu, pozostawia przestrzeń utworzoną przez owijające się pnącza. To pamięć o utraconej przestrzeni życiowej, a więc o ludziach i rzeczach z przeszłości. „The Vanished House” to przestrzeń pamięci, która zaprasza odwiedzających do udziału i doświadczenia.

Kluczowym pytaniem dla projektantów było, jaki dom wybrać. Na początku myśleli o wyborze typu domu o cechach charakterystycznych dla Wuhan. W końcu zespół zdecydował się wybrać najprostszy dom. Nie zawierając ani miejscowości, ani dodatkowych symboli, był to po prostu dom, który przypominał dziecięcy szkic. Forma, pozbawiona wielu wymysłów, dodaje pracy większej prostoty i czystości.

Materiałem użytym do pracy jest stal, która została poddana obróbce laserowej. Są dwa powody, dla których wybrali stal. Po pierwsze, po rdzewieniu stal  zmienia kolor na szkarłatny. Kolor, który dobrze oddaje fakturę winorośli pnączy. Po drugie, „The Vanished House” tworzy przestrzeń, do której ludzie mogą wejść. Ponieważ ściana jest utworzona z bluszczu, potrzebuje pewnej wytrzymałości, aby stworzyć przestrzeń bez polegania na innych formach konstrukcyjnych. Z biegiem czasu kolor płyt ze stali będzie ciemniejszy wraz ze słońcem i deszczem, a intencja tej pracy będzie coraz bardziej widoczna.

Lokalizacja: Wuhan, Chiny
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole