Fernando Mastrangelo Studio (FMS), współczesny artysta i projektant z Brooklynu, odpowiada za instalację TINY HOUSE, którą można było oglądać publicznie na Times Square w dniach 10–22 maja 2019 roku podczas NYCxDesign. Fernando, znany z pracy z niezwykłymi materiałami – od soli, przez piasek, po sproszkowane szkło, rozszerza swoją inicjatywę dotyczącą eksperymentalnych wnętrz „The Space Program” o najnowszy projekt, który bada przyszłość życia.
„W miarę jak przestrzenie stają się coraz bardziej wirtualne, granice naszej wyobraźni – jako architektów i projektantów – nie ograniczają się już do tego, co możemy fizycznie zbudować, mówi Fernando”. I tu pojawia się TINY HOUSE; przestrzeń, w której przyszłości designu można doświadczyć w prawdziwym życiu. Prace Fernando zawsze były głęboko inspirowane naturą i kwestiami dotyczącymi zmian klimatycznych, ale TINY HOUSE przenosi je na wyższy poziom, wykorzystując odzyskane materiały na zminimalizowanej powierzchni 16 metrów kwadratowych, co podnosi poziom projektu, kontynuując cykl życia wyrzuconych materiałów.
„Wykorzystaliśmy materiały takie jak szkło i plastik z recyklingu, aby stworzyć przestrzeń promującą zrównoważony rozwój bez utraty piękna. Jest recyklingowy i można go „instagramować” – mówi Fernando. Plastik z recyklingu został odlany w ponury krajobraz, a fragmenty szkła zostały przekształcone w przepastne ściany, ugruntowując koncepcję, że architektura i zrównoważony rozwój nigdy nie muszą się wzajemnie wykluczać. Fernando zastosował również swoją charakterystyczną technikę odlewania cementu wewnątrz domu, tworząc wejście przypominające mauzoleum.
Ożywiając projekt, firma Brook Landscape zaprojektowała i zbudowała ogród na dziedzińcu jako ostatnią przestrzeń przed opuszczeniem domu, zapraszając nowojorczyków na chwilę ciszy i spokoju przed ponownym wejściem na Times Square. Roślinność otaczająca dom sprawia, że projekt staje się prawdziwą oazą w środku miasta.
Lokalizacja: Times Square, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA