Villa Furuholmen

STRÅ Arkitekter Thurston Empson
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Wyspa położona w południowo-zachodnim archipelagu była inspiracją dla projektu. Chcąc stracić jak najmniej z krajobrazu, bryłę budynku starannie podzielono na szereg mieszkań wspartych na palach wzdłuż ścieżki, połączonych tarasami.

Zamiast niszczyć piękne klify archipelagu, zdecydowano się pozwolić, aby typografia decydowała o poziomach domu i dopasowywała się do terenu. Budynki znajdują ścieżkę najmniejszego oporu w poprzek terenu, omijając znaczące drzewa i duże skały. W ten sposób budynek przypomina bardziej tkaną ścianę, która sięga w poprzek, obejmuje i wciąga krajobraz w siebie. W ten sposób ominięto także wewnętrzne korytarze.

Dla architektów ważne było wyrażenie pokory wobec kontekstu poprzez dość skromny język architektury i powściągliwą paletę materiałów. Niemożliwością byłoby konkurowanie z istniejącym pięknem wyspy. Dlatego użycie prostych materiałów, stopniowanie smukłych budynków zgodnie z topografią i owinięcie domu wokół określonych punktów na placu budowy pozwoliło na stworzenie mieszkania dopasowanego do konkretnego miejsca.

Lokalizacja: Kimitoön, Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole