Wakacyjny dom kompaktowy

Orange Architects Sebastian van Damme
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Holenderskie biuro Orange Architects zaprojektowało kompaktowy dom wakacyjny na wyspie Texel w Holandii. Jego wnętrze dostosowuje się do zmieniających się potrzeb jego mieszkańców w ciągu dnia.

Budynek pokryto z zewnątrz czarnym drewnem. Posiada on nieregularny dach, który wznosi się z jednej strony, aby pomieścić część sypialną na poziomie poddasza. Dom zajmuje zaledwie 70 metrów kwadratowych swojej zalesionej działki. Jego północna elewacja jest bardziej zamknięta, aby chronić ją przed zimnymi wiatrami, podczas gdy elewacja południowa otwiera się, aby wpuścić światło słoneczne.

Wewnątrz budynku jasne brzozowe panele tworzą ciepły kontrast z czarną powierzchnią zewnętrzną. Zamiast ścian oddzielających części mieszkalne, architekci zastosowali system ruchomych drewnianych paneli, które w razie potrzeby mogą podzielić wnętrze na dedykowane strefy. W ciągu dnia, kiedy zapotrzebowanie na prywatne przestrzenie jest mniejsze, parterowy salon, sypialnia, przedpokój i strefa prysznicowa tworzą jedną otwartą przestrzeń. Wieczorem obrotowe ścianki brzozowe mogą służyć do oddzielenia sypialni.

Lokalizacja: Texel, Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole